Yeni yazımızda yapay zekaya ilişkin olarak bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte yapay zeka teknolojisine dair ayrıntılar…

Yapay zeka en basit tabiriyle bilgisayara bağlı robotun insanlara özgü hareketleri kendi iradesini kullanarak gerçekleştirme yeteneği olup, bu bağlamda insana ait analiz etme kabiliyetini robotlara verilmiş hali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yapay zekanın en önemli özelliklerinden birisi öğrendiği şeyleri unutmayıp tekrar etmesidir. Öğrenmiş olduğu bilgileri daha gelişmiş bir hale getirip insanlığa sunmaktadır. Yapay zeka öyle geliştirilmiştir ki günümüzde insanların çözemediği karmaşık sorunları da çözebilmektedir.

Yapay zeka genelde bilgisayar biliminde kullanılmaktadır ancak matematik, tıp ve daha pek çok alanda da yer verilmektedir. Yapay zekalar gözlemlediği şeyleri önceden belirlenen parametreler çerçevesinde anlamaya, tanımaya çalışmakta ve tepki göstermektedir. Yapay zeka robotları insanların sahip olduğu bazı sınırların üstesinden gelmek için de kullanılabilmektedir. Örneğin uzay atmosferine veya basınca dayanabilecek yapay zeka robotları ile insanların yerine getirmesinin güç olduğu görevlerde de kullanılabilir.

Yapay zekaya akıllı telefonlardaki bazı uygulamalar örnek olarak gösterilebilmektedir. Yapay zekanın yapım, onarım gibi gereksinimleri ise ciddi miktarda maliyetli olabilmektedir. Günümüzde her geçen gün daha fazla gelişen yapay zeka, böylece insanlara daha fazla yardımcı olmaktadır. Ancak yapay zekanın kötüye kullanıldığı durumlar da bulunabilmekte ve bu durum insanları riske de atabilmektedir.

Yapay zeka ve oyunlar

Yapay zekaya en fazla yer verilen alanlardan biri video oyunlarıdır. Video oyunları, teknolojinin yapay zeka anlamında gelişimi açısından büyük katkılar sunmuştur. Günümüzde özellikle hikaye tabanlı oyunlarda oyuncu, oyun boyunca yapay zekaya karşı mücadele etmektedir. Örneğin yapay zekaya sahip bir askeri grubun içerisinde, yapay zekaya sahip bir başka askeri gruba karşı mücadele edebilmektedir. Yapay zekanın zorluk seviyesi de çoğu oyunda ayarlanabilmektedir. Böylece oyuncular yapay zekanın zorluk seviyesini kendi yeteneklerine göre ayarlayabilir.

(Visited 19 times, 1 visits today)