Geçtiğimiz hafta yeni bir siber saldırı daha alan Yemeksepeti’nde yer almakta olan kullanıcıların verileri forum siteleri üzerinden paylaşılmaya başlandı. Yapılan siber saldırının sancıları devam ediyor.

Günümüzde internet üzerinden eve yemek sipariş etmek son derece yaygın bir hale geldi. Bu hususta ülkemizde en çok kullanılan platformlardan biri Yemeksepeti olup, platform üzerinde çok sayıda online mağaza bulunuyor. Yemeksepeti mobil uygulaması üzerinden siparişler gerçekleştirilerek market ürünlerini ve restoran ürünlerini almak mümkün oluyor. Yemeksepeti üzerinde ev adresi, telefon numarası gibi önemli bilgiler bulunduğundan bazı riskler teşkil ediyor.

Geçen hafta bir kez daha siber saldırı alan Yemeksepeti hacklenmiş 30 milyon kullanıcının verileri sızdırılmıştı. Hackerlar kendilerine yüklü bir fidye ödenmesi halinde verileri sızdırmayacağını söylemiş, Yemeksepeti ise saldırıyı kınayan bir açıklama yapmıştı.

Korsanlar, Yemeksepeti’nin fidye ödemek yerine kınayan açıklama yapması nedeniyle şirketi çalışanlarının açık adres ve telefon numaralarını yayınlamakla tehdit etmişti. Yemeksepeti ise hackerlara ulaşıp saldırıyı doğrulayan ve duyuran gazetecilere de dava açması ise saldırganların harekete geçmesine sebep oldu. Saldırganlar bugün yeni bir güncellemeyle rastgele 20.000 kullanıcının verilerini daha önce pek çok sızıntının yayınlandığı bir hacker forumunda paylaştı.

Sızdırılan verilerin arasında ünlü isimlerin bilgileri de yer almakta olup, hackerlar sızıntı sebebini de belirterek Yemeksepeti’nin en kısa sürede istenen ödemeyi yapmasını istedi ve ödemeyi yapmaması halinde daha fazla kişinin verilerini de sızdıracağını duyurdu.

Yayınlanan verilerin içerisinde pek çok sporcu ve ünlü ismin telefon numarası ile açık ev adresleri gibi önemli iletişim verileri bulunmakta olup, Yemeksepeti’nin mevcut politikasını devam ettirip ödeme yapmaması halinde şarkıcıların, politikacıların, futbolcuların bilgilerini kamuoyuna açık olarak paylaşacağını duyururken, ilerleyen günlerde konuyla ilgili olarak ne gibi gelişmelerin yaşanacağı merak ediliyor.

(Visited 22 times, 1 visits today)