Bu yazımızda yenilenmiş telefon satın alırken dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz. İşte konuya ilişkin bilinmesi gerekenler…

Telefon fiyatları günümüzde oldukça yükseldi. Bu durum tüketicileri ikinci el ve yenilenmiş akıllı telefon satın almaya yönlendirdi. Peki yenilenmiş bir telefon satın alırken hangi unsurlara dikkat etmek gerekmektedir?

Yenilenmiş bir telefonu satın almadan önce tam anlamıyla çalışır durumda olduklarından emin olmanız gerekiyor. Bunun içinde kapsamlı bir kontrol yapmanız gerekebilmektedir. Örneğin bataryasının düzgün bir şekilde şarj olup olmadığına bakmalı, tuşların ve kameraların doğur çalışıp çalışmadığını gözlemlemelisiniz.
Ses kalitesi, ekranın yanıt verme süresi v.b. kontroller de yapmanız gerekmekte olup, yenilenmiş olan telefonlarda zaten bunlar yapılmış olsada yine de gereken kontrolleri sağlamanız önem arz eder.

Veri Koruma Yasası’na göre bir satıcının telefondaki tüm verilerinin güvenli olarak silinmesi gerekmektedir. Yenilenmiş bir telefon aldığınız zaman sıfırdan kurulum yapmanız gerekir. Yenilenmiş telefonlar sıfır telefonlara göre daha ucuz olduklarından tercih etmek mantıklı olabilmektedir ancak bahsetmiş olduğunuz unsurlara dikkat ederek satın almanız gerekir.

Yenilenmiş telefon alırken fiyat araştırması yapmak da isabetli olacaktır. Bazı yenilenmiş telefonların neredeyse sıfır fiyatına satıldığına da şahit olduğumuzdan, satıcının doğru fiyatı sunduğundan emin olmanız isabetli olacaktır. Bunun yanında telefonun üzerinde bariz bir çizik olup olmadığı, temiz kullanılmış bir telefon olup olmadığı da satın alırken dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

Yenilenmiş telefonlar günümüzde garantili bir şekilde de satılmaktadır. Ancak ikinci el olarak bir telefon satın aldığınız zaman eğer garanti süresi dolmuşsa veya ürün garanti kapsamından çıkmış durumda ise herhangi bir garanti durumunuz olmaz. Bu gibi durumlarda ikinci el telefonu satan kişi garantinin kendisi olduğunu söylerse bu sorun yaşama ihtimalinizin yüksek olduğunu gösterir.

(Visited 5 times, 1 visits today)