Cep telefonlarının geçirdiği büyük bir devrim neticesinde ortaya çıkan akıllı telefonların geliştirilme süreciyle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz.

Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla beraber kişilerin cep telefonları üzerinde geçirdiği zamanda inanılmaz bir artış yaşandı. Akıllı telefonların sahip olduğu yetenekler ile adeta bilgisayarları aratmaması onlar ile çok daha fazla vakit geçirilmesini beraberinde getirdi.

Telefon dünyasının en büyük devrimi dokunmatik ekranlı cihazların ortaya çıkması olarak kabul edilmektedir. Büyük teknoloji şirketleri her yıl daha yüksek teknolojili ürünler ortaya koyarak cep telefonu dünyasında bir devrim oluşmasına vesile olmuşlardır. Bilinen ilk akıllı telefon ise IBM tarafından oluşturulmuştur. 1993 senesinde BellSouth tarafından satılan ilk akıllı telefon, hesap makinesi, takvim, adres defteri ve diğer bazı işlevleri gerçekleştirebilmek için dokunmatik ekran arayüzüne sahipti. Yani ilk akıllı telefonun üretimi sanıldığı gibi 10 – 15 yıllık bir süreçte değil neredeyse 30 yıl öncesinde ortaya çıkmıştır. 1993 senesinde oluşturulan ilk akılı telefon, zaman içerisinde geliştirilmiştir ancak dokunmatik ekranlı telefonların yaygın hale gelmesi ancak 2010’lu yıllarla beraber mümkün hale gelmiştir.

Günümüzde adeta bir el bilgisayarı haline gelen akıllı telefonlarla ilgili olarak 2001 yılında üçüncü nesil yani 3G telefon şebekeleri çıkmıştır. 3G telefonlar, görüşmeler ve yazılı mesajlar için veri gönderip alabilme imkanını sunmuştur. Böylece zaman içerisinde fotoğraf, müzik, mail gibi dosyaları gönderip alabilmek mümkün hale gelmiştir ve bu durum da akıllı telefonların gelişiminin önünü açmıştır.

Dokunmatik telefonların yaygınlaşmasıyla beraber fiziksel telefon tuş takımının yerini sanal klavyeler almıştır. Böylece telefonların ekranlarından büyük oranda tasarruf sağlanmış, daha büyük ekranlı telefonlar ortaya çıkarılmıştır. Zaman içerisinde selfie kameraları da eklenmiş ve bunlar için dahil edilen çerçevelerin oldukça ufak olması, hatta günümüzde ekran altı kamera teknolojisinin sunulması mümkün olmuştur. Böylece ekran kasa oranı bakımından son derece iddialı olan akıllı telefonlar da görmekteyiz.

(Visited 7 times, 1 visits today)