Bu yazımızda Android işletim sisteminde kişisel verileri koruyabilmek için hangi unsurlara dikkat etmeniz gerektiğine değiniyoruz.

Android işletim sistemi günümüzde mobil cihazlarda en çok kullanılan işletim sistemi konumunda olup, kullanıcıların dikkat etmesi gereken hususların başında Android iletim sisteminde verilerinin korunmasını sağlamak geliyor.

Kullanıcıların Android işletim sisteminde verilerini korumak için ilk yapması gereken hamle telefonda bir şifreleme metodu kullanmaktır. Bu hususta uygulanabilecek çeşitli kilit yöntemleri bulunmakta olup, telefonunuz da destekliyorsa yüz tanıma kilidi veya parmak izi tarayıcısı kullanabilirsiniz. Desteklemeyen telefonlarda ise ekran deseni veya rakam yada harflerden oluşan bir şifre belirleyebilirsiniz. Böylece cihazınızın içerisini bir başkasının görmesini engellemiş olursunuz.

Elbette Android işletim sisteminde kişisel verilerin korunması için sadece ekran kilidi oluşturmak yeterli olmuyor. Kalenizin içten fethedilmemesi için telefonu dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Bundan kastımız akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulamaların güvenilir olmasına özen göstermenizdir. Örneğin bazı uygulamalar çeşitli casusluk yöntemleri ile sizin haberiniz olmadan verilerinizi alıp işleyebiliyor. Bu gibi nedenlerden dolayı telefonunuza bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmemenizi, zorunda kalmadıkça Play Store dışından indirme yapmamanızı öneriyoruz. Bu Play Store üzerindeki her uygulamanın masum olduğu anlamına da gelmiyor. Play Store platformunda yer alan uygulamaların da hangi erişim izinlerini talep ettiğini inceleyip, gerekmeyen izinleri vermemek gerekiyor. Aynı zamanda kaliteli bir antivirüs programınız olsun. Böylece akıllı telefonunuzu zararlı uygulamalardan koruyabilirsiniz.

Telefonda kişisel verilerinizin korunmasını sağlamak adına hangi internet sitelerini ziyaret ettiğinize dikkat etmelisiniz. Zararlı olabilecek internet sitelerini ziyaret etmemelisiniz. İnternet sitelerde bulunan virüslerden dolayı telefon da zarar görebilmekte olup, aynı zamanda bazı internet sitelerinin yasal olmayan reklam yöntemleri kullandığını ifade etmek gerekiyor.

Sonuç itibariyle akıllı telefonunuzun kişisel gizliliğiniz ve güvenliğinizi tehdit edip etmemesi büyük oranda sizin elinizde olup, kullanım alışkanlıklarınızı yukarıdaki unsurları dikkate alarak oluşturursanız verilerinizin çalınması ihtimali son derece azalır.

(Visited 21 times, 1 visits today)