Bu yazımızda baskı balatanın ne olduğundan ve bittiğinin nasıl anlaşılabileceğinden bahsediyoruz.

Baskı balatalar araçlarda kavrama sistemlerinin en önemli parçalarından biri olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar dikkatli kullanımla uzatılmış olsada zaman içerisinde sürtünmeler sebebiyle balatalar aşınır. Bu yüzden şanzımanda gürültü, kaçırma, titreşim gibi durumlar meydana gelir.

Baskı balatanın bittiğini bazı sürücüler ise ancak araç yolda kalınca anlamaktadır. Bu yüzden daha büyük hasarları önleyip, daha yüksek maliyetlerden kaçınabilmek için sürücülerin belli zamanlarda baskı balatalarını kontrol etmesi, aşınan balataların değişimini yapmaları gerekmektedir.

Baskı balata nedir?

Motordan gelen gücün aktarma bölümlerine iletilmesi sırasında kullanılan, önemli ve gerekli parçalardır. Araçtan en iyi verimin alınabilmesi için bu parçaların bakımlarının düzenli yapılması ve dikkatli kullanılmaları gerekir. Baskı balata maliyetlidir ve özellikle son zamanlarda enflasyon düşünüldüğünde bu maliyet daha da artmaktadır.

Baskı balata ömrü nasıl uzatılır?

Debriyaja tam ve hızlı bir şekilde basarak, debriyajdan ayağınızı çekerken de yavaşça çekerek ve debriyajı zorlamayarak kullanmak baskı balataların ömrünün uzaması konusunda araç sahiplerine yardımcı olacak hususlardır.

Eğer arabada debriyaja bastığınız zaman araç kavrama noktasının her zamankinden daha yukarıda kavramaya başladıysa bunu aklınızda tutunuz. Aynı zamanda debriyaj pedalında normalin dışında bir sertleşme ve ilk kalkış anında araçta titreme yaşanıyorsa baskı balatada bir problem meydana gelmiş olabilir.

Bazen vites değişimleri sırasında sesler duyabilirsiniz çünkü baskı balata şanzıman kolunu dişlilerden ayırma görevini tam olarak yerine getirmemektedir. Aracın yakıt tüketiminin çok artması da yine belirti olabilir. Aracın markasına ve modeline göre bu belirtilerin farklılıklar arz edebileceğini de belirtmemiz gerekiyor.

Baskı balata sonuç olarak aracın kavrama sistemlerinin en önemli parçaları arasındadır ve dikkatli kullanım ile kullanım ömrü uzatılabilmektedir. Kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması gerekir ve daha büyük hasarların önlenmesi adına bu elzem kabul edilir.

(Visited 6 times, 1 visits today)