Bu yazımızda bataryası dolu olan bir telefonun kapanması probleminin nasıl çözülebileceğiyle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz.

Akıllı telefonun şarjı dolu olduğu halde kendiliğinden kapanması durumu kullanıcıların canını sıkan unsurlardan birisidir. Kullanıcıyı tedirgin eden bu durumun meydana gelmesine neden olan temel unsur telefonun ve bataryanın uzun yıllardır kullanılıyor olmasıdır. Bu tarz cihazlar bir süre sonra sıklıkla arızalar vermeye, sorunlar çıkarmaya başlıyor.

Telefonun bataryası dolu iken kapanması durumunda uygulanabilecek çözüm yöntemlerinin de sınırlı olduğunu belirtmek gerekiyor çünkü genelde bu sorunun nedeni pilin artık ömrünü tamamlamış olmasıdır. Bu nedenle bataryanın şarj yüzdesi yıpranmalar sonucunda yanlış hesaplanabilmektedir ve dolu gibi görünen pil artık şarj tutma yeteneğini kaybettiğinden durduk yere kapanmaya başlar. Bu durumda uygulanabilecek olan yöntem bataryanın değiştirilmesi ve sorunun o şekilde çözülüp çözülmediğinden gözlemlenmesidir.

Bazı durumlarda sorun bataryadan da kaynaklamayabilir. Bu gibi durumlarda telefonun pil ömrünü uzatmaya yarayacak çeşitli yazılımsal yöntemleri kullanmak işe yarayabilir. Bu noktada sorunun çözümünü sağlamasada daha uzun bir pil ömrü için kullanabileceğiniz geçici önlemler bulunuyor: Bunlardan birisi arka plandaki uygulamaların kullanılmadığı esnada kapatılmasıdır. Diğeri ise GPS’nin kullanılmayan durumlarda kapatılması, aynı şekilde mobil veri bağlantısı ve Wi-Fi ağının kullanılmadığı durumlarda devre dışı bırakılmasıdır. Bunun yanında ekran parlaklığının kullanıcı deneyimini yok etmeyecek seviyede düşük tutulması gerekir. Kalitesiz şarj adaptörlerinden ve kablolardan da uzak durulması gerekir.

Uygulanabilecek kritik yöntemlerden birisi de telefonun yüzde 0’dan yüzde 80’e kadar şarj edilmesidir. Böylece pilin ömrü %100 seviyesine nazaran şarj döngüsü tamamlanmadığından büyük ölçüde uzar ve kullanıcı bir müddet daha aynı bataryayı kullanabilir ancak bunların da yine kesin çözümler olmadığını, kesin çözümün değişim uygulayarak sonucu izlemek olduğunu ifade etmek gerekir.

(Visited 20 times, 1 visits today)