Yeni içeriğimizde bilgisayar fanlarının çok fazla ses çıkarması sorununu nasıl giderebileceğinizle ilgili olarak bilgiler vermekteyiz. İşte ayrıntılar…

Bilgisayar kasalarında gürültünün birden fazla kaynağı bulunmakta olup, bunlardan biri alternatif akımı doğrusal akıma çeviren sistemlerdir. Kapasitörler, bobinler veya diğer elektronik dönüşüm için kullanılan sistemler, çoğunlukla duyulamayacak sesler çıkarmaktadır.

Bilgisayar kasalarının içerisindeki parçaları soğutabilmek, kasa içerisinde gereken hava sirkülasyonunu sağlayabilmek için fanlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Fanların yeterli sayıda ve doğru bir şekilde kullanılması kasada gereken sirkülasyonu sağlamak adına önemli olsada fazla sayıda fanın daha fazla ses çıkarabileceği, özellikle fan türüne göre bu ses seviyesinin daha da artabileceği göz önüne alındığında fan sesleri sizleri rahatsız edebilir.

Fan kontrolü

Bilgisayar kasanızda yer alan fanların nerede olduğunu, kaç adet olduklarını ve nasıl çalıştıklarını fiziksel olarak kontrol etmek için bilgisayarınızın kasasının kapağını açıp içerisine bakmanız yeterlidir. Mümkünse kasanın kapağı açıkken bilgisayarı çalıştırıp fanların nasıl çalıştığını gözlemleyin. Örneğin biri diğerinden çok daha hızlı ve sesli çalışıyor olabilir veya gereğinden fazla fan çalışıyor olabilir. Bununla ilgili analizi yapmak için de fanlardan birini veya ikisini devre dışı bırakıp bilgisayarı yoracak bir uygulama açın ve işlemci ile grafik kartının sıcaklık değerlerinin ne oranda değiştiğini gözlemeyin.

Bilgisayar üzerinde en çok ses çıkaran aparatların başında fanlar gelmekte olup, sürekli dönme hareketi içerisinde olan aparatlar belli bir hızda döndüklerinden sesleri de sürekli ve belli seviyede olacaktır. Fanların sesinden rahatsız olan kullanıcılarca, eğer kasa içerisindeki ortam müsaitse fanlardan birini devre dışı bırakarak daha sessiz bir ortam elde edilmesi veya fanların rpm dönme seviyelerinin düşürülmesi yöntemine gitmesi önerilebilir. Bu sayede fanlar artık daha az ses çıkarak ve kullanıcı biraz daha rahat edecektir.

Günümüzde bazı bilgisayarlarda fanlar yerine pasif soğutma sistemleri tercih edilmektedir. Ancak pasif soğutma sistemlerinin kaliteli olanlarının fanlara nazaran çok daha pahalı olması ülkemizde yaygın hale gelmelerinin önüne geçmiştir.

(Visited 13 times, 1 visits today)