Bu yazımızda bilgisayarınızda darboğaz olup olmadığına ilişkin olarak nasıl test yapabileceğinizle ilgili bilgilere yer veriyoruz. İşte darboğaz testi yapmak hakkında detaylar…

Bir bilgisayarda donanımlar arasında uyuşmazlık söz konusu olduğu zaman darboğaz meydana gelebilmektedir. Örneğin bir işlemcinin gücü, beraber çalıştığı grafik kartına nazaran bariz seviyede düşük kalıyor ise o sistemde darboğazlar yaşanabilir.

Bir sistemin doğru bir şekilde çalışabilmesi açısından darboğaz testini yapmak önemli noktalardan biri olarak kabul edilmektedir. Bilgisayar donanımlarının birbiri ile teknolojik farklar çıkarmasına denilmekte olan darboğazın testini yaparken bazı unsurlara dikkat etmek gerekiyor.

Darboğaz testi nasıl yapılmaktadır?

İlk olarak bilgisayarınızın sol alt kısmında yer almakta olan Arama çubuğuna geliniz. Ardından Aygıt Yöneticisi adlı aramayı yapın. Yeni açılan pencereden bilgisayarınızda yer almakta olan donanımlar çıkacak olup grafik kartı, işlemci gibi donanımların marka modellerinin isimlerini alınız. Sonrasında da GPUCheck isimli web sitesine gidip, sol kısımda yer alan Firs Combination azısına geliniz. Listede hangi grafik kartını kullanmakta iseniz onu seçiniz ve Processor kısmında da işlemcinizin marka ve modelini giriniz. Ardından Desired Quality Settings bölümünden bilgisayarınızı hangi performansta kullanmak istediğinize dair ayarları yapın. Second Combination kısmından almak istediğiniz veyahut kullandığınız ekran kartı ve işlemci marka modelini giriniz ve Compare butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

MSI Afterburner ile darboğaz testi yapma yöntemi

İlk olarak MSI Afterburner programını indiriniz ve indirmiş olduğunuz ZIP dosyasından açınız. Uygulamayı kurunuz ve bir oyun açtığınız zaman grafik kartı ile işlemci arasındaki farklara bakınız. Eğer ekran kartı kullanımı yüksek fakat işlemci kullanımı düşük durumda ise işlemci grafik kartından daha yavaş olur. Grafik kartı kullanımı işlemci kullanımına göre daha düşük ise grafik kartı yavaş, işlemci yüksek olmaktadır.

(Visited 16 times, 1 visits today)