Bu yazımızda e-Devlet kullanarak öğrenci belgesi almak için uygulanması gereken yöntemlere ilişkin bilgiler veriyoruz. İşte e-Devlet ile öğrenci belgesi alma yöntemi…

Günümüzde insanlar pek çok işlemini online ortam üzerinden kolaylıkla yapabilmekte olup, eskiden uzun kuyruklar bekleyerek yapılması gereken pek çok işi artık internet ortamı üzerinden yapabilmek mümkün. Böylece zaman tasarrufu sağlamak mümkün hale geliyor.

e-Devlet üzerinden öğrenci belgesi alma yöntemi bulunmakta olup, öğrenci belgesi alımı için kullanıcılar e-Devlet platformundan yararlanabilirler. İş başvuruları veya stajerlik gibi durumlarda iş verenler öğrencilerden öğrenim görüp görmediklerine dair belge istedikleri için günümüzde öğrenci belgesi almak yaygın olarak uygulanan bir eylem olup, kişiler e-Devlet sistemi üzerinden öğrenci belgelerini kolay bir şekilde alabilir.

Bir kullanıcının e-Devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilmek için izlemesi gereken bazı adımlar bulunuyor:

İlk etapta e-Devlet resmi internet sitesine giriniz ve sonrasında e-Devlet giriş ekranı üzerinden TC kimlik numaranız ile şifrenizi girerek hesabınıza ulaşınız. Eğer şifreniz bulunmuyorsa bir PTT şubesine giderek şifrenizi almanız gerekmektedir. E-Devlet şifreleri cüzzi bir ücret karşılığında alınabilmektedir.

e-Devlet hesabına giriş yapmanızın ardından arama çubuğuna Öğrenci Belgesi Sorgulama yazınız. Sonrasında öğrenci belgesini indirip yazıcınızdan yazdırarak öğrenci belgenizi edinebilirsiniz. Eğer yazıcınız yok ise tarayıcı imkanı olan farklı bir bilgisayardan giriş yapıp aynı işlemleri uygulamanız gerekecektir. Bu doğrultuda farklı bir bilgisayardan giriş yapıp işleminizi tamamladığınızda hesaptan çıkış yapmayı unutmayın.

Bu yöntemi uygulayarak elde edeceğiniz öğrenci belgesi ile okuldan alacağınız öğrenci belgesi arasında bir farklılık bulunmadığını da belirtelim. Yani sırf öğrenci belgesi almak için okula başvurmanız gerekmemekte olup, e-Devlet üzerinden hızlıca işleminizi tamamlayabilir ve böylece zaman tasarrufunda bulunabilirsiniz. Konuya ilişkin görüşlerinizi ve yardım taleplerinizi aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

(Visited 17 times, 1 visits today)