Bu yazımızda elektrikli araçların ne kadar çevreci olduklarına ilişkin bilgiler veriyor, elektrikli araçların çevrecilik yönündeki etkilerine değiniyoruz.

Motorlu araçlar günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Motorlu araçlar fosil yakıtlara neden olmakta ve fosil yakıtlar da çevresel sorunlara yol açabilmektedir. Fosil yakıt kullanımı nedeniyle doğal denge her geçen gün daha fazla bozulmaktadır. Çeşitli hastalıklara da neden olduğu bilinmektedir.

Fosil yakıtların yerine geliştirilen çeşitli enerji kaynakları bulunmaktadır. Örneğin güneş , dalga , rüzgar enerjisi bunlara örnek olarak gösterilebilmektedir. Otomobil dünyasında da son zamanlarda elektrikli araç furyası söz konusudur. Elektrikli otomobillerin üretim sayısı her geçen gün artmakta, kullanımı da yaygınlaşmaktadır.

Elektrik araçlar, sessiz ve duman çıkarmaması sayesinde çevre dostu olarak kabul edilirler fakat yapılan bazı araştırmalar elektrikli otomobillerin de havaya saldıkları karbondioksit miktarlarının yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Elektrikli araçlarda her ne kadar direkt olarak karbondioksit salınımı söz konusu  olmasada ve bu nedenle egzoz borusu bulunmasada elektrik üretimi fosil yakıtlar sayesinde gerçekleştiğinden elektrikli araçların hareket ettiği her metre için elektrik santralleri fosil yakıtlar üreterek elektrikli araçların enerji ihtiyacı için havaya karbondioksit salmaktadır. Aynı zamanda bazı otomobillerin spor özelliğine sahip olmalarından ötürü muadili araçlara nazaran daha yüksek karbondioksit saldıkları bilinmektedir.

Yani aslında elektrikli araçlar çevreci olsalarda elektrik üretim ve depolama sistemlerinde çevreci bir yaklaşım sergilenmediği taktirde yeterli seviyede çevreci olamamaktadırlar.

Elektrikli araçlarda enerjiyi sağlamak için büyük ebatlarda bataryalar kullanıldığı da unutulmamalıdır. Bataryalar kişisel araç içerisinde olduğundan aktif bir şekilde radyasyon yayar ve bu da hastalıklara davetiye çıkarabilir. Batarya bileşenlerinde özellikle nikel maddesinin bulunduğuna dikkat çekmek gerekmekte olup, yapılan araştırmalar nikel madenlerinin çevresinde yayan insanların akciğer kanserine ve muhtelif doğum rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

(Visited 7 times, 1 visits today)