Bu içeriğimizde Exe ile ilgili kısaca bilgiler verecek, Exe dosyası açılmama sorununun çözümüne değineceğiz. İşte ayrıntılar…

Günümüzde en çok kullanılan işletim sisteminin PC kategorisinde Windows olduğu bilinmektedir. Windows sistemlerde Exe dosyası çok yaygındır. Executable yani Türkçesi ile “Çalıştırılabilir” olan bir dosya biçimi olarak karşımıza çıkan Exe dosyaları, MacOS, Linux gibi açık kaynaklı işletim sistemlerinde de ek ayarlamalar ile açılabilmektedir. Bunun için ek programlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Windows işletim sisteminde varsayılan olarak çalıştırılabilen .exe uzantılı dosyalar, bir programı yüklemeniz için gereken fonksiyonu sağlar. Normal şartlarda .exe uzantılı dosyaya sağ tık yapıp aç butonuna tıklayıp veya çift tıklama yapıp açabilirsiniz fakat bazen dosya açılmasında sorun da yaşanmaktadır.

Exe dosyası açılmama sorununda uygulanabilecek yöntemler:

Sol alt kısımdaki Arama bölümüne geliniz. Arama bölümüne “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” yazarak uygulamayı açınız. İlk sırada yer almakta olan “HKEY_CLASSES_ROOT” adlı klasöre giriniz. Ardından Varsayılan adlı dosya çıkacak olup, dosyanın üzerine sağ tık yapıp Değiştir butonuna tıklayınız. Sonrasında değer verisi bölümüne “%1″%*” yazınız.

Sol kısımda yer alan menü içerisinde exefile klasörüne gelip çift tıklayın. Sonrasında Shell, sonrasında da Open klasörlerine çift tıklayın. Varsayılan isimli dosya çıkacak olup dosyanın üzerinde sağ tık yapın ve Değiştir butonuna tıklayarak değer verisi bölümüne “%1″%*” yazın. Ardından bilgisayarınızı tekrar başlattığınız zaman işleminiz de tamamlanmış olacaktır.

Android ve Linux’ta Exe Dosyası Açma

Eğer Exe dosyasını Linux üzerinde açmak istiyorsanız o halde Wine isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. Üçüncü taraf bir uygulama olan Wine, daha çok Windows tabanlı dosyaları açabilmek için kullanılmakta olan Linux işletim sisteminde kullanılan bir yazılımdır. Android üzerinde Exe dosyası açmak için de yine üçüncü taraf uygulamalardan olan aFreeBox uygulamasını kullanabilirsiniz.

(Visited 17 times, 1 visits today)