Facebook gruplarıyla alakalı kullanıcıların çoğunun pek memnun olmayacağı bir gelişme yaşandı. Facebook grupları ücretli abonelik sistemine geçiyor.

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook üzerinde ücretli abonelik sistemi aktif hale geliyor. Bu durum kullanıcıların canını sıkabilir zira Facebook üzerinde bu zamana kadar gruplara abone olmak için özel ödeme yapma gibi bir durum bulunmuyordu. Ancak bundan sonraki süreçte Facebook Gruplarla ilgili grup yöneticilerinin para kazanmasını sağlayacak olan çeşitli abonelik sistemleri olacak. Alışveriş, bağış toplama gibi hizmetler de sunulacak.

Facebook üzerinde ücretli gruplar platformu tamamen yeni bir konsept olacak. Grup aboneliklerinin kendi içerisinde alt grupları da olacak. Facebook, grup yöneticilerine ücretsiz alt gruplar oluşturma imkanı da sağlayacak. Yani sonuç itibariyle Facebook’un abonelik tabanlı ürünler oluşturmayı hedeflediğini ve bu hususta çalışmalar sergilediğini söyleyebiliriz.

Ücretli abonelikler sunulan gruplara katılan üyelere, diğer gruplara nazaran bazı ayrıcalıklar sunulacak. Ücretli üyeler daha fazla ve farklı içerikler görebilecek ve çeşitli paylaşım yetkilerine de sahip olacaklar. Grup yöneticileri de abone olan kişiler üzerinden gelir elde ederek kazançlarını artıracak. Ancak kazançlarının ne miktarda olacağına yönelik şu an için net bir bilgi yok.

Gruba bağlı özel bir market de sunulacak olup, abone olan kişiler özel marketlerden yararlanabilecek. Ücretli gruplar içerisinde yöneticiler arka plan renklerini, grupların görünümünü ve yazı tipi stillerini özelleştirebilecek olup, bu bağlamda kullanıcılar için çok daha kişiselleştirilebilir bir grup sayfası sunulmuş olacak. Facebook’un Gruplar sayfaları üzerinde yapılan bu radikal değişikliklerin platforma nasıl bir etkide bulunacağı merak edilirken, Facebook’un uzun bir süredir sosyal medya platformunu canlandırma projesinin olduğunu biliyorduk. Facebook Gruplar üzerindeki yeni fonksiyonlar da bunların bir uzantısı gibi gözüküyor.

(Visited 35 times, 1 visits today)