Facebook platformuyla ilgili olarak uzmanlar tarafından dikkat çeken açıklamalarda bulunuldu. Facebook’un düşüş yaşadığı açıklanırken bunların sebeplerine değinildi.

Meta şirketi tarafından 2022 yılının ikinci çeyrek sonuçları açıklanırken buna göre işlerin Facebook açısından tam olarak yolunda gitmediğini belirtebiliriz. Facebook 2022’nin ikinci çeyreğinde servetinde düşüş yaşadı ve bu uzun yıllar sonra ilk kez meydana gelen bir olaydı.

Meta tarafından yapılan basın açıklamasına göre şirketin 2021 yılından bu yana bir düşüş yaşamaya başladığı (sosyal ağ gelirlerinde) kaydedilirken, DataReportal’daki grafikte, 2022’den önceki son birkaç çeyrekte aktif kullanıcı sayısında fazla artış olmadığı da ortaya çıkmakta. Hatta aksine yeni kullanıcı sayısında bir düşüş yaşanmakta.

Facebook’u olumsuz etkileyen unsurlar:

Apple’ın gizlilik değişikliklerinin Facebook’un reklamcılık işine olumsuz olarak etkide bulunduğu biliniyor. Bunun yanında insanların TikTok , Twitter platformlarında daha fazla vakit geçirmeye başlamış olması, özellikle gençlerin Facebook’u yavaş yavaş terk etmesinin büyük etkisi bulunuyor.
Facebook’un kullanıcı kaybetmesine neden olan temel unsurlardan birisi de TikTok platformunun son zamanlarda inanılmaz bir başarı sağlamış olmasıdır. Kısa videoların paylaşıldığı ve canlı yayınların yapıldığı bir platform olan TikTok, her geçen gün yeni akımlarlü karşımıza çıkmakta ve bunun neticesinde özellikle genç kitleyi elinde tutmaktadır. 2021 yılında yıllık geliri 4.6 milyar dolar olan TikTok, 2022 yılının sonunda bu geliri 12 milyar dolara kadar çıkaracak. TikTok, hızlıca artan kullanıcı sayısı ile Facebook ve daha pek çok sosyal medya platformunun ciddi bir kan kaybı yaşamasına neden oldu. TikTok’un başarılı olmasındaki en önemli nedenin de algoritması olduğu düşünülüyor. Facebook’un ilerleyen süreçte TikTok platformundan yola çıkarak pek çok özelliği platformuna entegre etmesi bekleniyor. Bu stratejinin başarılı olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

(Visited 8 times, 1 visits today)