Bu içeriğimizde grafik kartının ne olduğuna değinecek ve grafik kartı hakkında genel bilgiler vereceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Grafik kartı basitçe bilgisayarınızdaki görüntüden sorumlu olan donanımdır. Ekrana gelmekte olan görüntüler grafik kartından geçer. Bu bağlamda son derece önemli bir donanımdır.

Grafik kartları kendi içerisinde paylaşımlı ve paylaşımsız olarak ikiye yarılmakta olup, dahili grafik kartları ana karta gömülü olarak gelir yani ek bir donanım olarak bulunmaz. Paylaşımsız grafik kartı ise başlı başına bir parça olup farklı anakartlara takılabilir ancak elbette bunun için anakart ile uyumlu olması gerekir.

Harici grafik kartları dahili grafik birimlerine nazaran daha yüksek performans sunmaya odaklıdır. Grafik kartları kendi içerisinde dört parçaya ayrılmakta olup bunlar RAMDAC, Hafıza (RAM) , işlemci soğutucusu ve GPU’dur. GPU ekrana verilmekte olan görüntünün işlenerek sunuma hazırlanmasının yapıldığı işlemci modülüdür. RAM hafızası ise grafik kartını düzenleyip dijital görüntünün analog görüntüye çevrilmesini sağlar. Eskiden kendi başına bir parça idi ancak günümüzde GPU içerisinde gömülü olarak sunulmaktadır.

Grafik kartlarında VGA gibi bağlantı tipleri vardır. VGA , eski bağlantı türü olarak bilinir. Görüntü analog olarak aktarılmaktadır. DVI-I yani Digital Visual Interface ise VGA’dan daha sonra geliştirilmiş olup, dijital video serisinin taşınmasını hedefler. Birden fazla tipi bulunur. HIGH Definition Multimedia Interface ise ses ve görüntü verileri sıkıştırılmadan dijital olarak aktarılan gelişmiş bir ara birimi olarak hizmet eder. Bilgisayarı özellikle televizyon ekranına bağlamak istediğiniz zaman HDMI gayet iyi bir işlev görmektedir. DisplayPort ise VESA tarafından önerilmekte olan yeni bir dijital görüntü ara yüzü standartıdır.

Günümüzde gerek dolar kuru gerek vergilendirmelerin yüksek olması sebebiyle yeni bir grafik kartı satın almak konusundaki alım gücü oldukça zayıflamıştır.

(Visited 54 times, 1 visits today)