Bu içeriğimizde oyunlarda Frame Per Second yani FPS hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya dair tüm ayrıntılar…

Özellikle video oyunlarında daha iyi bir deneyim yaşamak oyuncuların çok değer verdiği bir unsur olup, güçlü video oyunlarını oynayabilmek için güçlü sistemlere sahip olmak gerekiyor. Aksi taktirde FPS hususunda bazı problemler meydana geliyor.

Bir video oyununu temsil eden Frame Per Second yani FPS’ler bulunmakta olup, teknik olarak saniye başına üretilen görüntü miktarı anlamına geliyor. Örnek verecek olursak; 25 FPS olarak nitelendirilen bir kamera saniyede 30 resim oluşturur.

FPS her ne kadar oyunlarla ilişkilendirilsede sadece oyun dünyasına ait bir kavram değil. Yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi kamera cihazlarında son derece önemli. Hatta televizyonlar, akıllı telefonlar gibi çeşitli teknolojik ürünlerde de karşımıza çıkmakta olan bir kavram. Biz bu yazımızda daha çok video oyunları tarafındaki FPS değerlerine değinmek istedik.

Video oyunlarında gözün kasma algılaması 25 FPS’in altında görüntü alındığında meydana gelir. 30 FPS ve üzerinde ise göz akıcı bir oyun veya video izleme deneyimi elde eder. 60 FPS ve üzerinde ise oyun daha akıcı bir hale gelmekte ve böylece elde ettiğiniz eğlence miktarı da artmaktadır. Bir oyundan iyi verim alabilmek için o oyunu en az 30 FPS ve üzerinde çalıştırmak gerekmekte olup, oyunlarda anlık kaç FPS aldığınızı ise çeşitli üçüncü parti FPS programları aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

FPS ve Monitör Sınırı

Monitörlerin desteklediği belli Hz oranları bulunmakta olup, alınan FPS, monitörün Hz oranı ile uyuşmadığı zaman görüntü yırtılması problemleri meydana gelir. Bazen de monitörün düşük Hz kapasitesi olduğundan bilgisayarın verebildiği yüksek FPS oranını kaldıramaz ve dolayısıyla ekrana yine düşük Hz sunulmuş olur. Bu yüzden günümüzde oyuncu bilgisayarları için oyuncu monitörleri önerilmektedir.

(Visited 38 times, 1 visits today)