Ülkemizdeki günlük ortalama televizyon izleme süresine ilişkin olarak araştırma yapıldı ve araştırmanın sonuçlarına göre diğer ülkelerin çoğundan daha fazla televizyon izliyoruz.

Teknolojik gelişmelerin en etkili ve en çok kullanılan meyvelerinden biri televizyonlar oldu. Günümüzde son derece büyük ekranlara sahip olmasına rağmen ince, yüksek çözünürlüklü yapıda televizyonlar bulunuyor. Televizyon izleme alışkanlığı ise had safhada. Peki Türkiye’de diğer ülkelere nazaran daha az veya daha fazla televizyon izlenip izlenmediğini merak ettiniz mi? Televizyon İzleme Araştırmaları Anonim Şirketi yani kısa adıyla TİAK, geçtiğimiz yıl Türkiye’de günlük ortalama ne kadar televizyon izlendiğine yönelik olarak bir sunum yaptı. Sunum dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu.

RTÜK daha önce yaptığı bir araştırmanın sonucunda 2006 – 2018 yılları arasındaki dönemde Türkiye’de televizyon izleme sürelerinin azaldığını ifade etmişti. 2006 yılında günde 308 dakika televizyon izlenirken 2018 yılında bu sayının 214 dakikaya kadar indiğini duyurmuştu.

Televizyon İzleme Araştırmaları Anonim Şirketi (TİAK) tarafından yapılan, 2020 yılının raporları derlenerek gerçekleştirilen sunuma göre ise Türkiye’de ortalama televizyon izleme süresi 4 saat 33 dakikaya yükseldi. Bu süre 273 Dakikaya tekabül etmekte olup, ülkemizde bir kişinin ortalama televizyon izleme süresinin bir hayli fazla olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Dünya ortalamasının üzerindeyiz

Verilere göre Türkiye günlük ortalama televizyon izleme süresi ile dünya genelinin üzerinde yar alıyor. Dünyada günlük ortalama televizyon izleme süresi 2 saat 54 dakika olup, bu 174 dakikaya denk geliyor. Yani ülkemizde dünya ortalamasına nazaran her gün 1.5 saatten fazla televizyon izleniyor.

En fazla televizyon izlenen saatler

Yapılan açıklamalara göre ülkemizde en çok televizyon izlenen saat aralıkları 20.00 – 23.00 olup, çoğunluğun gündüz çalıştığı ve akşam yemeklerinde ailelerin bir araya geldiği göz önüne alındığında normal karşılanabilir. En fazla televizyon izlenen gün ise Pazar olup, bu da Pazar gününün tatil günü olmasından kaynaklanıyor. Hafta içi en fazla televizyon izlenen günün ise Çarşamba olduğu açıklandı.

(Visited 30 times, 1 visits today)