Otomobil sektöründe uygulanan yeni 6000 kilometre ve 6 ay kuralı galericilere pek etki etmemiş gibi gözüküyor. Sarı ilan sitesinde galeriler yasağa göre bir kılıf bulmuş durumda. Bu yüzden yaptırım şu an için amacına ulaşamamış gibi gözüküyor. İşte habere dair tüm ayrıntılar…

İyice artan otomobil fiyatlarının dizginlenebilmesi için geçtiğimiz günlerde 6 ay ve 6000 kilometre yasağı getirildi. Resmen yürürlüğe giren yasak neticesinde galericilerin nasıl etkileneceği konusu merak ediliyordu. Pek çok kişi galerilerin bu yasağı kılıfına uydurarak satış yapmaya devam edeceğini düşünüyordu ve nitekim öyle de olmuş gibi gözüküyor.

2. el otomobil satışı yapılan bazı internet sitelerinde kuralın işlemediği görülüyor çünkü kural yürürlüğe girdiği anda araçlar 0 km yerine 6001km olarak listelenerek satılmaya başlandı. Ancak ilanların görsellerine bakıldığı zaman araçların aslında hiç kullanılmamış olduğu, jelatinlerinin dahi üzerinde olduğu görülüyor. Aynı zamanda otomobillerin lastikleri tertemiz gözükmekte ve lastik dişleri bile hiç aşınmamış durumda. Yani birkaç km dışında yol yapmamışa benziyorlar ancak buna rağmen aracın kilometresi 6001 km olarak gösteriliyor.

KM oynaması yapılıyor

Günümüzde dolandırıcılık olarak nitelendirilen kilometre oynaması durumu bazı galericiler tarafından başvurulan yöntemlerden biridir. Önceden aracın kilometresinin düşürüldüğüne şahit olurduk ancak 6000 km engeli geldikten sonra galeriler 0 km olan araçları 6000 km’ye elektronik olarak ayarlama yaparak getiriliyor ve bu yüzden araç sanki 6000 km gibi gözüküyor. Diğer yandan bazı galericiler de satışı galeri adına değil de şahıslar adına yaparak sanki ortada bir ticari satış yokmuş gibi gösteriyor ve herhangi bir problemle karşılaşmamış oluyor.

Görünene göre satıcılar bir şekilde yasağı kılıfına uydurmuş durumda gözüküyor. Bu durumun ilerleyen süreçte değişip değişmeyeceği merak edilmekte olup, dolandırıcılara ciddi yaptırımlar uygulandığı taktirde bu tarz dolandırıcılık hamlelerinin azalacağını umuyoruz.

(Visited 5 times, 1 visits today)