Gmail hesabı oluştururken güvenliği elden bırakmamak çok önemli. Bu yazımızda, Gmail üzerinde hesap oluştururken dikkat edilmesi gereken püf noktalardan bahsedeceğiz.

Günümüzde en popüler mail platformlarından biri olan Gmail, 1 Nisan 2004 tarihinde Google tarafından kurulmuştur. Android kullanıcılarının adeta buluşma noktası haline gelen Gmail, her Android telefonda bulunur ve aynı zamanda kullanıcıların genelde sıklıkla kullandıkları farklı bir kişisel Gmail hesabı daha vardır. Bazı kişilerin ise işleri gereği çok daha fazla Gmail hesabı açmaları gerekebilir. Her ne şekilde olursa olsun, Gmail açarken güvenlik hususuna dikkat edilmesi gerekir.

Günümüzde çoğu insan hesabını oluşturduktan sonra şifresini bile not almıyor. Bu da hesabına bir süre sonra erişim sağlayamamasına sebep oluyor. Ancak hesabı güvenli bir şekilde oluşturduğunuzda hesabınıza erişim sağlamak konusunda sorun yaşamazsınız. Aynı zamanda diğer insanlar da sizin hesabınıza erişmeye çalıştıklarında ciddi bir güvenlik tedbiri ile karşı karşıya kalmış olurlar. Peki ama güvenli bir Gmail hesabı oluşturmak ile ilgili olarak nelere dikkat etmek gerekiyor?

İlk olarak Google Mail resmi web sayfasına gidip kaydolacağınız form geldiği zaman mutlaka güncel tep telefon numaranızı, yasal isminiz ve soy isminiz, gerçek doğum tarihi ve yedek mail adresi girmelisiniz. Aynı zamanda güçlü bir şifre oluşturmalısınız. Şifre oluştururken küçük – büyük harf, noktalama işareti, rakam içeren en az 10 haneli bir şifre belirlemelisiniz ve şifreyi unutacak gibiyseniz dijital olmayan, güvenli bir yere not ediniz.

Hesabınızı oluştururken girdiğiniz yedek mail adresi son derece önemlidir çünkü hesabınıza erişiminizi kaybettiğiniz zaman veya şifrenizi unuttuğunuz zaman yedek mail adresinizi kullanarak hesabınızı geri alıyorsunuz. Size ekstra güvenlik önlem için son sürüme güncellediğiniz bir Google Authenticator uygulaması kullanmanızı da tavsiye ediyoruz. Böylece hesabınızın çalınması neredeyse imkansız olacaktır.

(Visited 38 times, 1 visits today)