Teknoloji şirketlerinden Google’a ait ofislerde temizlikçi olarak Everyday Robotlarının çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Teknoloji dünyasındaki en fazla söz sahibi olan şirketlerden biri olan Alphabet, yenilikçi adımlarını sürdürüyor. Alphabet tarafından yayınlanan yeni blog yazısına göre Everyday Robots ismi verilen robotlar Google ve Alphabet ofislerinde çalışmaya başladı. Prototip olarak geliştirilen Everyday robotlarının Google ve Alphabet ofislerinin bir kısmında çalıştırılmaya başlandığı duyurulurken, buna yönelik olarak ilk haber 2019 yılında, oluşturulan planın açıklanmasıyla belli olmuştu ve artık gerçekleşti.

Everyday robotlarını diğer temizlik robotlarından ayıran en önemli farklılık ise derin bir öğrenme kapasitesine sahip olmalarıdır. Bu robotlar zaman içerisinde ofisin planını ve işlerin inceliklerini yapay zekası ile öğrenip o şekilde çalışıyor. Evdeki veya klasik ofislerdeki robotların fabrikalardaki robotlara nazaran çok daha zor görevleri bulunuyor çünkü farklı senaryolarla karşılaşıp bunlara uyum sağlamaları gerekiyor. Bunu tasarlamak ise oldukça zor ancak Everyday robotlarıyla bu başarılmış gibi gözüküyor.

Everyday Robotları, gündelik robotlar sınıfına dahil olmakta olup, şu an Alphabet ofislerinde 100’den fazla robot prototipinden oluşan bir filo işletiliyor. Robotlar çöpleri ayıklıyor, masaları siliyor ve bardakları tutup kıskaçlarını kullanarak kapıları açmayı öğrenebiliyor.

Büyük bir tekerlekli tabana sahip olan bu robotların en üstünde çoklu bir kamera dizisi bulunmaktadır. Bu da çevrelerini algılamalarını sağlamakta olan LIDAR sensörüne eşlik etmektedir. Robotu çok amaçlı bir tutucu kolu bulunmakta olup bu eklenti sayesinde bardakları , çöpleri tutabilir ve kapıları açabilir.

Robotlar yapılan geliştirmelerle beraber çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamaya başladı ve günlük görevleri yerine getirme bakımından giderek daha iyi seviyedeler. Google ofislerinde bile bu robotlara yer veriliyor olması da bunun bir göstergesi.

Temizlik robotlarının giderek daha da gelişiyor olması şu an için olmasada ilerleyen yıllarda temizlik görevlilerinin işlerinin sonlanmasına veya sayılarının oldukça azalmasına neden olabilir.

(Visited 55 times, 1 visits today)