Goole, okuma zorluğu çeken, görme bozukluğu yaşamakta olan Android kullanıcılarına yönelik olarak Okuma Modu isimli uygulama geliştirdi.

Günümüzde Android için yararlı uygulamalar da bulunmakta olup, görme bozukluğu, okuma zorluğu çeken kullanıcılara yönelik olarak Google tarafından Okuma Modu isimli yeni bir uygulama sunuldu.

Yeni Okuma Modu isimli uygulama Play Store platformu aracılığıyla ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor. Telefon ve tabletlerde kullanılmakta olan içeriklerin daha kolay okunmasına imkan tanımakta olan okuma modu fonksiyonu, aynı zamanda herhangi bir uygulama veya web sitesi üzerinden metin okurken kenarlarda kalan reklamları da engelleyecek. Böylece okuyucunun içeriğe dikkatini vermesini sağlanacak.

Okuma Modu uygulaması metindeki boyutu, yazı tipini, satır aralığını ve bunun yanında arka plan rengini değiştirmeyi sağlayacak. Kişinin kendisine uygun okuma modunu bulması ve bu hususta daha iyi bir deneyim yaşaması mümkün hale gelecek.

Okuma modunun en önemli fonksiyonlardan birisi de geniş dil desteği sunması olacak. İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca gibi dilleri desteklemekte olan uygulama ilerleyen süreçte diğer diller için de sırasıyla destek sunacak olup, Android kullanıcıları için önemli uygulamalardan biri olması bekleniyor.

Uygulamanın disleksi hastaları için de destekleyici olması beklenirken, Google cephesinden yapılan açıklamada az gören veya görme yetisi bulunmayan ve disleksi kullanıcılarla beraber bu durumda olan kişiler için tasarlanan okuma modunun özelleştirilebilir kontrast, metin okuma , sayfa yığını, yazı tipine odaklanıp okuma deneyimini iyileştirmek maksadıyla yardımcı olduğu rapor edilmekte. Bu bağlamda yararlı uygulamalardan biri olan okuma modu fonksiyonunun zaman içerisinde daha da geliştirilmesi ve kullanıcılar için yeni özellikleri de beraberinde getirmesi bekleniyor. Yine de Google’ın pek çok projeye bu şekilde heveslenip sonrasında uygulamaları ve hizmetleri durdurma kararları aldığı da bilinen bir gerçek. Okuma Modu uygulamasının akıbetinin bu bağlamda nasıl olacağı merak ediliyor.

(Visited 4 times, 1 visits today)