Huawei markasının yeni işletim sistemi HarmonyOS’un güncel kullanıcı sayısı belli oldu. Kullanıcı sayısı HDC kapsamında açıklandı.

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden Huawei, geçtiğimiz dönemde ABD ile sorunlar yaşamış, ambargolara maruz kalmıştı. Bunun sonucunda yeni akıllı telefonlarında ABD’li şirketler ile iş birliği yapamayan Huawei, Android işletim sisteminden de mahrum kalmıştı.

Huawei şirketinin Android işletim sisteminden mahrum kalması kendisi için bir yol ayrımı anlamına gelmekteydi. Şirket ya risk alarak kendi işletim sistemi ve yazılımlarını oluşturacak ya da çekilecekti. Bu konuda ilk yolu tercih eden Huawei, günümüzde kendi işletim sistemi olan HarmonyOS üzerinde çalışıyor.

HarmonyOS güncel kullanıcı sayısının ne kadar olduğu Huawei Geliştiriciler Konferansı kapsamında açıklandı. HDC’de Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu tarafından bazı açıklamalarda bulunuldu. Richard Yu açıklamasında HarmonyOS işletim sisteminin sadece akıllı telefonlar ile sınırlı olmadığını, akıllı ev teknolojileri, tablet gibi diğer alanlarda da olduğunu ve geniş bir ürün gamına yayılmış halde olduğunu belirtti.

Kullanıcı sayısı ne kadar?

HDC kapsamında yapılan açıklamada HarmonyOS kullanıcı sayısının 150 milyondan fazla olduğu açıklandı. Bu önemli bir barajın aşıldığı anlamına gelmekte olup, şu an dünya üzerindeki 150 milyondan fazla kişi HarmonyOS işletim sistemi bulunan Huawei cihazlarını kullanıyor. Bu verilerin sadece Çin’i kapsadığı açıklanırken küresel çapta ne kadar kullanıcı sayısının olduğu bilinmiyor. Ancak şu an için zaten Çin dışında düşük bir kullanım oranının olduğu tahmin ediliyor.

HarmonyOS 2.0 işletim sistemi sürümü ile başarı sağladığı ortada olan Huawei’nin yeni işletim sistemi sürümü üzerinde de çalıştığına yönelik sızıntılar bulunuyor. 150 milyon barajını aşmayı başaran şirketin şu an ki hedefi ise 200 milyon kullanıcıya ulaşabilmek olup, bununla ilgili çalışmalar yapılıyor.

(Visited 53 times, 1 visits today)