İkinci el araç alacaların belli başlı bazı noktalara dikkat etmesi sağlıklı bir seçim yapılabilmesi adına son derece önemlidir. Yazımızda ikinci el araç alırken hangi unsurlara dikkat edilesi gerektiğine değindik.

Sıfır otomobillerin oldukça pahalı olması nedeniyle ikinci el araçlara olan ilgi yoğun olup, ikinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gereken unsurları göz önünde bulundurmak mağdur olmamak açısından oldukça önemlidir.

İhtiyacın Belirlenmesi

İkinci el otomobil alırken ilk olarak ihtiyacınızın ne yönde olduğunu belirlemelisiniz. Yani bütçeniz ve istekleriniz doğrultusunda araştırma yapmalısınız. Marka özelinde araştırma yapmalı ve modelin kronik problemlerinin olup olmadığına, varsa ne kadar probleminin olduğuna v.b. unsurlara göz atmalısınız.

Satıcıyla Diyalog

Araç alırken satıcıyla gereken diyalogları kurmak gerekir. Örneğin aracın neden sattığını, ne kadar süredir kullandığını, masraflarının neler olduğunu, büyük bir hasarı olup olmadığını, aracın genel fiziki durumunu, tramer kaydı olup olmadığını, motor ve yakıt tüketim değerlerini sorun. Aynı zamanda ne zaman bakıma girdiğini, ne zaman muayeneye gireceğini, 10.000’lik bakımının aksatılıp aksatılmadığını, ikaz lambası yanıp yanmadığını, kilometresinin sildirilip sildirilmediğini irdeleyin. Yine de satıcının verdiği her cevabın doğru olmayabileceğini göz önünde bulundurun.

Araç Sahibini Doğrulayın

Detay boşluk Plaka yazıp 5664 ‘e SMS atın. Gelen yanıtta aracın şimdi ve önceki sahiplerinin ad soyad bilgileri çıkacaktır. Eğer mevcut sahibiyle iletişimde olduğunuz kişi farklı ise şüphe duyun. Bunun yanında aracın tramer kaydını sorgulayın. Tramer kaydı da yine SMS ile sorgulanabiliyor. PLAKA yazıp 5664 ‘e kısa mesaj atarak sorgulama yapabiliyorsunuz. Ancak şasi numarası ile sorgulama yapmak daha güvenlidir.

Şansi no ile tramer sorgulamak için DETAY yatarak, sonrasında da S boşluk ŞASİNO yazarak 5664 ‘e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Kilometre sorgulaması yapın

Araçta KM düşürme olup olmadığını anlamak için PTT’nin sitesinden, Tüvtürk üzerinden veya SMS yoluyla kilometre sorgulaması yapın.

Olmazsa olmaz : Eksper

Araç alırken mutlaka ekspere sokun. Bunun yanında iyi bir ustaya da göstermeniz isabetli olacaktır.

(Visited 7 times, 1 visits today)