Yeni yazımızda internet kullanarak tapu sorgulaması yapmaya değinmekteyiz. İşte e-devlet üzerinden tapu sorgulama…

Bir ev veya arsa gibi malların sahibi olduktan sonra, tapunun sizin üzerinizde sorunsuz bir şekilde gözüküp gözükmediğinden emin olmak için uygulayabileceğiniz adımlar vardır. Eskiden insanlar bunun için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne bizzat giderdi. Ancak günümüzde internet sayesinde teyit amacıyla Tapu Müdürlüğüne fiziki olarak gitmeye gerek yok.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde kişilerin ev, arsa gibi kayıtları bulunmaktadır. Tapu kayıtlarında taşınmaz mal hakkında bilgiler de yer almaktadır. Bu nedenle yeni bir taşınmaz alacak olan kişilerin de tapu sorgulama yapmasını öneriyoruz. Kendinize ait olan tapunun sorgulamasını e-devlet üzerinden, diğer tapu sorgulamalarını ise Tapu ve Kadastro Müdürlüğü internet sitesi üzerindeki araç ile yapabilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması:

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması veya tarayıcı aracılığyla internet sitesi üzerinden gerekli bilgileri girerek istediğiniz veriyi elde edebilirsiniz. Uygulamayı açtığınız zaman İdari, Taşınmaz No, Analiz ve Diğer olmak üzere dört sorgulama seçeneeği çıkacaktır. Her bir sorgulama türünde istenilen bilgiler ve sorgulama sonucu farklı olup, sorgulama ile hangi bilgiye almak istediğinize göre sorgulama türü seçerek işleme devam ediniz.

Sorgulama türlerinden birini seçmenizin ardından ada, mahalle, il ilçe, parsel numarası gibi bilgileri girin. Sonrasında hem söz konusu taşınmaz mal harita üzerinde çıkacak hem de hakkında bilgilere erişebileceksiniz.

e-Devlet ile tapu sorgulaması yapma yöntemi:

Dilerseniz e-devlet aracılığıyla kendinize ait tapuya idari sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet sitesine girdikten sonra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Bilgileri Sorgulama sayfasını açınız. Sonrasında da e-devlet kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak giriş yapınız. Ardından adınıza kayıtlı olan tüm tapu bilgileri çıkacaktır. Böylece tapu kaydınızda bir problem olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)