Bu yazımızda Riot Games’in meşhur oyunu League of Legends üzerinde maç geçmişi fonksiyonu bulunmakta olup, maç geçmişi özelliğine ilişkin olarak bilinmesi gerekenleri derliyoruz.

Riot Games tarafından sunulan League of Legends video oyunu yıllardır sevilen yapımlardan biri olup, oyunu her ay 130 milyon civarında oyuncu oynuyor. Bu da maç geçmişi özelliğiyle uğraşan oyuncuların sayısının da yüksek olduğunu gösteriyor çünkü %10’luk kitle bile düşünüldüğünde milyonlarca insan söz konusu oluyor.
LoL üzerindeki maç geçmişi özelliği her oyunu kayıt altına alarak oyunu bitirmenizin ardından dilediğiniz gibi indirerek izleyebilmenize imkan tanımakta olup, maç tekrarlarını izleyebilmek adına ortalama her MOBA oyununun sahip olması gereken bir özellik olduğunu belirtmek gerekiyor.

 

Lol üzerinde maç geçmişi izleyebilmek için ilk olarak League of Legends hesabınıza giriş yapmanız, sonrasında sağ üst kısımda yer alan profil bölümünden Karşılaşmalar sekmesine girmeniz, ardından listelenen karşılaşmaların sağ tarafındaki indir butonuna tıklamanız gerekiyor. Peki LoL maç geçmişi dosyaları nereye kaydediliyor? İndirme yaptığınız zaman maç tekrarları Kullanıcılar>Belgeler>League of Legends>Replays kısmına eklenmektedir. Ancak dosyanın konumunu oyun içerisinden öğrenmek de mümkün olmaktadır.

LoL maç geçmiş dosyasının saklanma süresi

LoL maç geçmiş dosyası bir süre sonra siliniyor ancak silinmesi için net bir süre bulunmuyor. ROFL adlı format ile listelenmekte olan maç geçmiş dosyaları, yeni bir sürüm çıkınca siliniyor. Örneğin oyun 4.0 sürümünde ise, 4.1 sürümü çıktığı ve güncelleme söz konusu olduğu zaman maç geçmiş kayıtları da siliniyor. Bu yüzden maç geçmiş kayıtlarını saklamak isteyen oyuncuların belirli aralıkla bilgisayarlarının farklı bir klasörüne yedekleme yapmasını tavsiye ediyoruz.

Maç geçmiş kayıtlarını izlemek oyuncuların gelişerek daha iyi oynaması adına büyük bir katkı sağladığı için maç geçmiş kayıtlarının özellikle profesyonel çapta LoL oynama düşüncesine sahip olan oyuncular için bir nimet olduğunu belirtebiliriz.

(Visited 33 times, 1 visits today)