Otomobil sektöründe fiyatların çok fazla yükselmesi nedeniyle yeni bazı adımlarda bulunmaya karar veren yetkililer, bu doğrultuda araç satışlarında kilometre ve süre kotası dahil edecek.

Ülkede meydana gelen enflasyondan en fazla etkilenen sektörlerden biri otomobil oldu. Örneğin 2019 yılında 20.000 TL fiyatı olan otomobiller şu an 140.000 TL gibi fiyatlardan satılıyor. Bu da 7 kat kadar fiyat artışı anlamına geliyor. Özellikle sıfır otomobil söz konusu olduğu zaman fark daha da muazzam hale geliyor. Dolayısıyla otomobil sektöründe enflasyonun da üzerinde bir fiyat artışı bulunuyor ve yetkililer bu sorunu çözebilmek amacıyla harekete geçti.

Türkiye’de sıfır otomobil sahibi olmak son yıllarda orta gelir ve alt gelirli insanlar içni imkansız bir durum haline gelirken, sıfır araçların çok pahalanmasından ikinci el otomobiller de nasibini aldı. Dolayısıyla ikinci el araç satışlarda veya sıfır araç satışlarda yeni bir sınırlandırma getirilmesi, bu sayede araçların kar elde etmek amacıyla alınıp satılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Şu an Türkiye’de pek çok insan yatırım amacıyla da otomobil almakta olup, söz konusu sorunu çözebilmek için yetkililer satın alınan bir otomobilin 6 aydan önce satılmaması zorunluluğunu getirecek. Böylece alınan bir aracı 6 ayın öncesinde satmak mümkün olmayacak.

5000 kilometre sınırı da getirilecek

Elde edilen bilgilere göre bir vatandaş araç satın aldıktan sonra hem 6 ay boyunca o aracı satamayacak hem de aracı aldığı tarihten itibaren 5000 kilometre yol yapmış olması gerekecek. Aracı satabilmesi için bu iki şartı da sağlamış olması gerekmekte olup, aksi taktirde araç satışı yapılamayacak. Uygulanacak olan bu yeni düzenleme ile beraber araçların yatırım olarak değil de kullanmak için alınması planlanmakta olup, aynı zamanda ikinci el araç satışına yer verilen çeşitli otomobil sitelerine karşı da soruşturma başlatlımış durumda ve söz konusu soruşturmanın sonucu da yine araç piyasasında kritik rol oynayacak.

(Visited 6 times, 1 visits today)