Bu yazımızda Mazda markası hakkında bilmeniz gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Otomotiv sektörü teknolojinin en çok yansıdığı alanlardan biri olup, her geçen yıl daha ileri teknolojiye sahip araçlar çıkmaktadır. Otomotiv sektöründe çok sayıda büyük çaplı marka olup, Mazda da bu alanda popüler olan markalardan biri olarak kabul edilmektedir.

Gelişmiş Uzakdoğu ülkelerinden biri olan Japonya merkezli Mazda, dünya pazarında önemli bir şöhrete sahiptir. Japon otomotiv sanayisinin en iyi örneklerinden biri olarak bilinmekte olan Mazda, zaman içerisinde çok milletli bir ticari marka halini almıştır. Günümüzde Japonya’nın iç pazarında Mitsubishi, Toyota gibi devlerle beraber en çok tercih edilen otomotiv üreticilerindendir.

Mazda şirketinin merkezi Hiroşima’da yer almaktadır. Şehrin önemli sembollerinden biri olarak kabul edilmektedir ve aynı zamanda şehrin ekonomik açıdan katalizörüdür. Bir devlet iştiraki olan Mazda, üretimlerini devlet güvencesi altında gerçekleştirmektedir. Hisselerinin bir kısmıyla özelleştirme yoluna da gidilmiştir. Böylece şirkete sermaye akışı da sağlanmıştır. Resmi olarak 30 Ocak 1920 tarihinde kurulan markanın 100 yıldan fazla bir geçmişi bulunmaktadır. Şirketi dünyaya kazandıran isim ise Jujida Matsuda’dır. Şirket kurulduğu dönemle beraber 3 kuşak boyunca Matsuda ailesi tarafından idare edilmiştir. Sonrasında ise şirket pek çok aile dışı fert tarafından idare edilmeye başlanmıştır.

Mazda günümüzde otomobil üretiminin yanı sıra motor üretimi de yapmaktadır. Çok sayıda ülkeye ihracat gerçekleştirmekte olan Mazda, yılda 1.5 milyonun üzerinde araç üretimi yapar. Araçların büyük kısmını ihraç edip kalan bölümünü Japonca iç pazarında satar. En fazla Kuzey Amerika kıtasında satış yapan Mazda, terminolojik olarak Tanrının Işığı manasına gelir.

Mazda son yıllarda daha çok çevre dostu teknolojiler üzerine yoğunlaşmış olup, özellikle elektrik araç üretimi konusunda epey yol almış bir şirkettir.

(Visited 25 times, 1 visits today)