WhatsApp üzerinde profiline kimin baktığını merak ederek, görebilmek için üçüncü taraf uygulamalar kullanan kişiler güvenlik açısından sorunlar yaşıyor. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzün en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması konumunda olan WhatsApp üzerindeki kullanıcılar profiline kimin baktığını merak edebiliyor ve bununla ilgili olarak araştırmalar yapabiliyor. Bu hususta siber saldırganlar da profilinize kimlerin baktığını hemen öğrenebileceğinize dair başlıklar atarak pek çok uygulama oluşturdu ve bu tarz uygulamalar kişilerin gizliliği, siber güvenliği açısından risk teşkil ediyor.

WhatsApp profilinize kimin baktığını öğrenebilmeniz için oluşturulduğu iddia edilen pek çok uygulamanın amacı kullanıcıyı dolandırmak olup, kişisel bilgilere erişimle sonuçlanıyor. Gün geçtikçe yeni türleri çıkmaya devam eden üçüncü parti WhatsApp programları karşısında dikkatli olunması gerekiyor. Bu tarz uygulamalar hem ücretli hem de ücretsiz sürüm halinde sunulmakta olup, profilinize kimin baktığını size göstermeyi taahhüt ediyor. Ancak WhatsApp’ın sahibi olan Meta şirketinin bu tarz programların işlev göstermesine zaten izin vermediğini, gizlilik kuralları nedeniyle böyle bir erişimin mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor.

Üçüncü parti profile kimin baktığını gösteren uygulamalar gizlilik kurallarını ihlal etmekte olup, kullanıcı uygulamaya izinler verdiği taktirde sosyal medya hesapları çalınıp WhatsApp verileri işlenebiliyor. Bu da kullanıcının kişisel gizliliğinin tamamen ortadan kaldırılması anlamına geliyor. Bu tarz uygulamaların WhatsApp sürümlerinin yanında Instagram sürümleri gibi versiyonları da bulunuyor. Örneğin Instagram üzerinden profilinize kimin baktığını öğrenmek için sizden Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapmanız isteniyor. Haliyle girmiş olduğunuz giriş bilgileriniz üçüncü taraf uygulamaların havuzuna düşüyor. Bu da hesabın çalınması ve kişisel verilerinizin ele geçirilmesiyle sonuçlanabiliyor.

Akıllı telefonunuzda mutlaka iyi bir antivirüs programının olmasını öneriyoruz. Aynı zamanda bilinmedik uygulamalara erişim izinleri verilmemesi gerekiyor. Günümüzde Play Store gibi güvenilir mağazalarda bile pek çok kötü niyetli uygulama yer alıyor.

(Visited 31 times, 1 visits today)