Bir süredir beklenen Microsoft Edge Linux sürümü aktif hale geldi. Microsoft Edge Linux sürümü bugün itibariyle resmi olarak kendisini gösterdi.

İnternet tarayıcıları günümüzde gerek bilgisayarlar gerekse telefonlardan çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Tarayıcılar sayesinde internet sitelerine erişim sağlayabiliyor, internet üzerinden dosya indirmeleri yapabiliyoruz.  Microsoft Edge tarayıcısı da yazılım devi Microsoft’un, İnternet Explorer tarayıcısının devamı niteliğindeki tarayıcı olup, yaklaşık 1 yıldır Linux işletim sistemi için beta sürecinde bulunuyordu. Tarayıcı en sonunda tam sürüm halini aldı.

Microsoft, Edge tarayıcısı ile ilgili açıklamada bulundu ve aynı zamanda tarayıcının 95 numaralı sürümünü yayınladı. Böylece Ekim ayından beri devam etmekte olan beta süreci de son bulmuş oldu. Microsoft Edge tarayıcısının Linux için aslında daha erken aktif olması bekleniyordu. Beta sürecinin de beklenenden daha uzun sürdüğünü belirtmek gerekiyor. Peki Microsoft Edge Linux sürümüyle beraber kullanıcıları ne gibi özellikler karşılıyor?

Microsoft Edge 95 sürümüyle dahil edilen yenilikler arasında intranet bölgesinin URL bağlantılarının artık dosya gezgini gibi açılabilmesi, Edge üzerindeki SharePoint Online kitaplıklarının dosya desteği ile görüntülenebilmesi, PDF belgelerinde kalınan yerden devam etme özelliğinin sunulması, dosya gezgini ve masaüstünde sürükle bırak yöntemi ile indirme seçeneğinin dahil edilmesi gibi fonksiyonlar yer alıyor.

İnternet tarayıcısının sunduğu yenilikler arasında verimlilik modu da bulunuyor. Söz konusu verimlilik modu, Linux işletim sistemine sahip olan dizüstü bilgisayarlarda pil tasarrufu da sağlıyor. Böylece pil ömrünü büyük oranda uzatıyor ve cihazı da daha nadir şarj etmenizi sağlıyor. Elbette söz konusu sürümün Windows işletim sistemine sahip olan cihazlarda da geçerli olduğunu belirtelim. Şimdi asıl merak edilen konu Microsoft Edge tarayıcısına Linux cihazlarda ilgi gösterilip gösterilmeyeceği olup, bu da zamanla belli olacak.

(Visited 39 times, 1 visits today)