Bir şarkıyı mırıldanarak bulmak ister misiniz? O halde bu içeriğimizi okumanızda fayda var.

Günümüzde internetin çok gelişmesi ve sanatçıların sayısının çok fazla artması sayesinde artık dinleyebileceğimiz hem eski hem de yeni inanılmaz sayıda şarkı bulunuyor ve bu şarkıları dinledikten sonra sözlerini unutmaya başlayabiliyoruz. Eskiden az sayıda şarkı varken dinlediğimiz şarkıların sözlerini daha az unutuyorduk ancak günümüzde sanatçıların da artması nedeniyle bir şarkıyı kimin söylediğini v.b. aklımızda tutmamız güçleşmeye başladı.

Bazen bir şarkı tam artık onu unuttuğumuz zaman aklımıza bir melodi eşliğinde gelir. Onu mırıldanırız ancak sözlerini hatırlayamayız ve şarkıyı kimin söylediğine dair de bir fikrimiz olmaz. İşte bu gibi durumlarda Google tarafından sunulan mırıldanarak şarkıyı tespit etme özelliğini kullanabilirsiniz.

Aklınıza takılan bir şarkının melodisini Google üzerinde mırıldanarak bulabilirsiniz. Bunun için Google akıllı telefonlara özel olarak bir hizmet sunmakta olup, Android akıllı telefonunuzda Google uygulamasını açıp mikrofon simgesine tıklamanız özelliği kullanabilmeniz için yeterlidir.

Özelliği kullanmadan önce ilk olarak Google uygulamasına ses kaydetme iznini vermeniz gerekmektedir. Bu izni verdiğinizden emin olduktan sonra Google uygulamasının güncel versiyonunu akıllı telefonunuzdan açınız. Ardından arama kutucuğunun yanında yer almakta olan mikrofon simgesinin üzerine bir kez dokununuz.

Mikrofon simgesine dokunmanızın ardından Bir Şarkı Ara butonuna dokununuz. Eğer buton yok ise Bir Şarkı Ara şeklinde sesli söyleyiniz. Ardından 10 – 15 saniye kadar melodiyi mırıldanmanız gerekecek olup, melodiyi hatırladığınız kadarıyla mırıldandıktan bir süre sonra algoritma eğer şarkıyı bulabilirse size gösterecektir. Bazen mırıldandığınız melodiye en yakın sonuçlar ortaya koyulur. Bu da eşleşme seviyesine göre yapılan bir unsur olup, uygulamanın müziği doğru bir şekilde bulabilmek adına müzik kulağınıza göre hareket ettiği, dolayısıyla iyi mırıldanmanız gerektiği dikkat etmeniz gereken bir husustur.

(Visited 3 times, 1 visits today)