Yeni yazımızda nanoteknolojinin ne olduğuna değinecek, nanoteknoloji hakkında genel itibariyle bilgiler vereceğiz.

Eskiden bilgisayarların devasa boyutları bulunuyordu. Daha sonra önce masaüstü olarak sonra da dizüstü bilgisayar olarak kendilerini gösterdiler. Hatta zaman içerisinde tablet modelleri de çıktı ve günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Nanoteknoloji sayesinde devasa boyuttaki pek çok cihazı artık çok daha ufak boyutlarda daha konforlu bir şekilde kullanabilme mümkün olmaktadır. Günümüzde lider teknoloji şirketleri büyük yatırımlarını nano teknolojilerine yatırmakta ve bu yatırımlar adeta bilim kurgu filmlerindeki cihazları gerçeğe dönüştürmektedir. Nano kelimesi Yunanca’dan gelmekte olup cüce anlamını taşımaktadır.

Bilgisayarlar eskiden 10 Mhz hızında işlemciler ile çok kısıtlı işlemler yapabiliyordu ve bir oda büyüklüğündeydi. Bu bağlamda nanoteknoloji, oda büyüklüğünde bilgisayarı ufak tabletlere dönüştürecek kadar büyük evrimler geçirdi ve bu bağlamda pek çok teknoloji kullanıldı.

Mikroskopla görülebilecek kadar ufak transistörlerin yeni yongalar üzerine yerleştirilmesiyle mümkün olan nanoteknoloji hususunda yeni teknolojilerin denenmesinin önündeki en büyük sorun ise ısı olup, çok yüksek seviyelere çıkan ısı seviyesi yongaların zarar görmesine neden olduğu için ileri teknoloji elde edebilmek için transistörler küçültülüyor ve yeni mimariler üzerinde çalışılarak daha az ısınan , daha az enerji harcayan ancak daha yüksek performans gösteren transistörler üzerinde önemli aşamalara geliniyor.

Atomlar ve nanoteknoloji arasında da bağlantı bulunuyor. Nanoteknoloji ile atomun üst seviyesi yeni nanolar düzenlenerek yeni maddeler elde edilebilmekte. Nanoteknoloji, doğanın temel taşlarını oluşturmakta olan atomları düzenlemeye imkan tanımakta olup, bu kapsamda üretilen ürünler daha hafif, dayanıklı ve daha fazla özellik sunabiliyor.

Nanoteknoloji hayatın her alanına dokunuyor. Örneğin daha güvenli seyahatleri, enerji tasarrufunu, robot teknolojisini, kanser tedavisini ve daha pek çok şeyi mümkün kılmaya imkan tanıyor.

(Visited 43 times, 1 visits today)