NVIDIA tarafından heyecan verici bir tanıtım yapıldı. DLSS3 teknolojisini resmen tanıttı. İşte habere dair ayrıntılar…

Grafik kartı dünyasının önde gelen markalarından NVIDIA gerek donanım gerekse yazılımsal olarak önemli çalışmalar yapmakta olup, oyunların FPS’ini çok daha iyi bir hale getirebilecek olan DLSS 3 teknolojisi üzerinde çalışıyordu ve teknolojiyi tanıttı. Görünen o ki yeni teknoloji oyunlarda ciddi anlamda verimlilik sağlayacak.

Peki bu nasıl mümkün olacak?

Atılan adım grafik kartının hem ömrünü hem de performansını yükseltmeye yaramakta olup, bu kapsamda DLSS 3 teknolojisinin tanıtımı gerçekleştirilmiş oldu. Peki bu teknoloji bizlere neler sunmaktadır? RTX 4000 serisi ile beraber çok daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkacak olan DLSS teknolojisi sayesinde oyunları uzun yıllar geçse bile yüksek FPS ile oynamak mümkün olacak.

DLSS 3.0 teknolojisi sayesinde bir önceki grafik kartı serisi olan RTX 3000 serisindeki DLSS 2.0’dan neredeyse iki kat daha fazla performans sunabiliyor. Bu da ciddi bir FPS artışı anlamına geliyor. Peki DLSS 3.0 teknolojisi hangi video oyunlarında destekleniyor?

Uyumluluk konusunda oyuncuları üzmeyecek

DLSS 3.0 teknolojisini hali hazırda RTX 3000 serisi grafik kartlarda bulunmakta olan DLSS 2.0 teknolojisinin uyumlu olduğu tüm oyunlarda kullanmak mümkün olacak. Bunun yanında NVIDIA şimdiden 35’in üzerinde AAA yapım için DLSS 3 teknolojisini destekleyeceğini duyurmuş durumda.

DLSS 3 ile ilgili üzücü olan unsur ise yakın zamanda RTX 3X serisi grafik kartı alanların bulunmasıdır. Sonuçta DLSS 2.0 ile DLSS 3.0 arasında ciddi bir performans farkı bulunuyor ve DLSS 3 teknolojisini RTX 3000 serisi grafik kartlarda kullanmak mümkün olmayacak. Bu bağlamda RTX 3x serisi kartlar ile RTX 4x serisi kartlar arasında ciddi bir performans farkı söz konusu olacak. RTX 4000 serisi kartları alanlar ise epey uzun bir dönem bilgisayar yenilemeye gerek duymayacak.

(Visited 6 times, 1 visits today)