Bu içeriğimizde Play Store üzerinde yer aldığı halde kullanılması antivirüs yazılımları tarafından tavsiye edilmeyen 7 uygulamaya değiniyoruz. İşte detaylar….

Android kullanıcılarının akıllı telefonlarına virüs bulaşmaması adına cihazları oldukça dikkatli olarak kullanmaları, kötü amaçlı Android uygulamalarından uzak durmaları gerekiyor.
Kötü amaçlı Android yazılımlarının sayısı ise günden güne artıyor ve bazıları Play Store gibi resmi mağazalarda bile kendisine kısa bir süreliğine de olsa yer bulabiliyor. Bunun nedeni genelde bazı uygulamaların asıl amaçlarını gizleyerek Google algoritmasından sıyrılması olarak gözüküyor.

Güvenlik şirketlerinden Kaspersky, Play Store ile ilgili olarak 7 adet kötü amaçlı uygulama tespiti yaparak dikkatleri üzerine çekti. Kaspersky tarafından yayınlanan ve Google’a sunulan raporda, Play Store’da yer almakta olan tehlikeli 7 uygulamaya değinildi. Söz konusu uygulamaların bir tür Truva atı olan Joker türü kötü amaçlı yazılımı içerdiği belirlenirken, bu virüs telefonunuza yerleşiyor ve açık kapılar bırakarak sizi tehlikeye atıyor.

Tespit edilen zararlı uygulamaların listesi:

  • Battery Charging Animations Battery Wallpaper
  • Dazzling Keyboard
  • Now QRcode Scan
  • EmojiOne Keyboard
  • Super Hero-Effect
  • Volume Booster Louder Sound Equalizer
  • Classic Emoji Keyboard

Eğer Android telefonunuza yukarıdaki uygulamalardan birini yüklediyseniz derhal kaldırmanız ve sisteminizde genel bir virüs taraması gerçekleştirmeniz tavsiye ediliyor. Play Store üzerinde bu tür uygulamalardan kaçınmanın en doğru yolu ise sadece güvenilir geliştiricilerin uygulamalarını yüklemek olup, uygulamaya tanınan izinlerin neler olduğu konusuna da ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Örneğin bir not defteri uygulamasının sizin kameranıza erişmeye ihtiyacı yok ancak buna rağmen kamera izni istiyorsa konuya şüpheyle yaklaşmakta yarar var. Aynı zamanda bilinmeyen kaynaklardan indirme yapmamanız da telefonunuzun güvenli kalabilmesi adına oldukça önem arz ediyor. Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 42 times, 1 visits today)