Windows kopyasının orijinal olmadığına yönelik olarak kullanıcıların karşısına çıkan hatanın nasıl giderilebileceğine değiniyoruz. İşte detaylar…

Windows kopyasının orijinal olmadığına yönelik olarak uyarı geldiği durumlarda hatanın neyden kaynaklandığını tespit etmek gerekiyor. Günümüzde Windows işletim sistemini etkinleştirmek için korsan yazılım kullanılmakta olup, sahte Windows kopyası hatası en fazla bu yüzden meydana geliyor.

Microsoft kullanıcılar için elle etkinleştirme özelliği de sunmakta olup, böylece kullanıcılar Windows’u bir süre ücretsiz kullanıp daha sonra etkin hale getirebiliyor. Bu süre yaklaşık 30 gün olup, 30 gün boyunca ürün anahtarı ile etkinleştirilmeyen bilgisayarların masaüstünde, Windows kopyasının orijinal olmadığına yönelik olarak uyarı çıkıyor. Bu süreçte kullanıcılar pek çok Windows özelliğinden yararlanamamaya başlıyor. İllegal yöntemler ile etkinleştirilen Windows işletim sistemlerinde de yine bir süre sonra aynı hata çıkıyor. Genelde zararlı yazılım olarak kabul edilen etkinleştirme programları bu nedenle devre dışı kaldıklarında sistemdeki Windows’un kopya olduğu açığa çıkıyor ve hata gözüküyor. Sorunun kesin çözümü gerçek ve kalıcı bir ürün anahtarı kullanmaktır.

Windows etkinleştirme durumunu denetlemek:

Windows 10 etkinleştirme durumunu denetleyebilmek için Başlat simgesine basınız ve sonrasında Ayarlar sekmesinde bulunmakta olan Güncelleştirme ve Güvenlik bölümünü seçiniz. Çıkan ekranda Etkinleştirme sekmesine tıklayınız. Böylece Etkinleştirme sekmesinin yanında etkinleştirme durumunuz gözükecektir. Etkinleştirme işlemini yapmak için dijital lisansınızın veya 25 karakterden oluşan ürün anahtarınızın olması gerekmekte olup, ürün anahtarı, Windows’u etkin hale getirebilmek için kullanılmakta olan 25 karakterlik bir koddur. Djital lisanslar ile donanımlar ilişkilendirilmektedir ve Microsoft hesabınıza bağlanır. Böylece Microsoft Hesabınızla girdiğiniz Windows bilgisayarlarda ürün anahtarı kullanmaya gerek kalmaz.

Etkinleştirme nasıl yapılır?

Karşınıza çıkan Windows kopyasının orijinal olmadığı yönündeki hatayı giderebilmek için  sisteminizde Başlat simgesine basınız ve sonrasında Ayarlar menüsüne girip Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine tıklayınız. Akabinde çıkan ekranda Etkinleştirme menüsüne giriniz ve Güncelleştirme Ürün Anahtarı sekmesinin altında yer almakta olan Ürün Anahtarı Değiştir butonuna tıklayıp, elinizdeki 25 karakterli ürün kodunu girerek Windows işletim sisteminizi etkinleştirebilirsiniz.

(Visited 44 times, 1 visits today)