Bu yazımızda teknolojinin çocuklar açısından belli başlı zararlarını ele alıyoruz. İşte ayrıntılar…

Her geçen gün daha büyük bir hızla gelişen teknoloji, çocukların da dikkatini çekiyor. Ancak teknoloji yanlış bir şekilde kullanıldığında zararları da beraberinde getiriyor.
Çocukların ufak yaşlarda teknolojik cihazlara alışması bazı sorunları devreye sokuyor. Örneğin daha fazla oyun oynuyorlar ve bu durum gerçek hayata adapte olmalarını zorlaştırıyor. Sanal yaşam çocuklar üzerinde olumsuz tesirlerde bulunuyor.

Şimdiki çocukların sürekli veri bombardımanı altında olduğunu biliyoruz. Bu durum ilk etapta çocukları daha zeki gibi gösteriyor olabilir ancak sürekli çok verinin gelmesi insanları daha zeki hale getirmez. Verinin içselleştirilmesi ve bireyin zihin süzgecinden geçmesi sayesinde daha zeki olunabilir. Ancak televizyondan sürekli film izleyerek, sürekli oyun oynayarak daha akıllı olunması mümkün olmamakta. Günümüzde aynı zamanda akıllı telefonlardaki sosyal medya uygulamaları aracılığıyla sürekli yeni kısa videoların izlenmesi ve hızlı tüketme mantığı aslında insanın zihnini de tüketiyor ve bu durum özellikle çocuklar için oldukça tehlikeli.

Çocuklarda teknolojinin zararları yaş grubuna göre ayrılıyor. Örneğin 0-2 yaş grubu arasındaki çocukların teknolojik cihazlarla tanıştırılması dillerini daha zor geliştirmelerine neden oluyor. Dolayısıyla dili tanıma, çocuğun konuşmaya başlamaya merak sarması gibi unsurlar için 2 yaşına kadar çocuğun televizyondan ve diğer teknolojik cihazlardan uzak tutulması gerekiyor.2-5 yaş arasındaki çocukların ise maximum günde 1 saat bir şeyler izlemesi gerekiyor ve bu izlediği şeylerin eğitsel olması, şiddet ve benzeri içerikler olmaması gerekiyor. Çocuklar izledikleri filmlerden veya oynadıkları oyunlardan çok kolay etkileniyor. 6-11 yaş grubu arasındaki çocuklar fazla televizyon izlediklerinde veya bilgisayarda, telefonda fazla vakit  geçirdiklerinde derslerini aksatıyorlar. Sorumluluklarının bilincinde olmamaya başlıyorlar ve bu durum kendilerini ve ailelerini çıkmaza sokuyor.

Çocukların yoğun bir şekilde teknolojik cihaz kullandığı durumlarda radyasyona daha fazla maruz kaldıkları da unutulmamalı. Aynı zamanda çocuklarda bir süre sonra çeşitli fiziksel sağlık sorunları da meydana gelebiliyor. Örneğin gözün bozulması, boyun fıtığının başlangıcı , hafıza zayıflığı gibi problemler yaşanabiliyor.

(Visited 34 times, 1 visits today)