Akıllı telefonunuz aracılığıyla beslenme, egsersiz ve diğer bilgilerinizi takip edebilmeniz mümkün. İşte telefonunuzu bir fitness antrenörüne dönüştürebileceğiniz metotlar.

Telefonlar aracılığıyla sağlık verilerini, egsersiz verilerini ve hata beslenme verilerini takip etmek mümkündür. Google ve Apple tarafından 2014 yılında kişisel sağlığı ve fitness verilerini izlemek için gösterme paneli uygulamaları duyurulmuştu ve o zamandan bu zamana şirketlerin bu uygulamaları geliştirmekte olduğuna şahit oluyoruz.

Sunulan yazılımlar ile fitness antrenörü gerekmeksizin formunuzu koruyabiliyorsunuz. Bunun için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Akıllı telefonunuz, gün içerisinde ne kadar hareket ettiğinizi, o an fiziksel olarak aktif olup olmadığınızı görebilmektedir. Hem iOS hem de Android üzerinde kullanılabilen binlerce uygulama bulunmakta olup, pandemi dönemiyle beraber evde spor yapmak isteyenler için önemli avantajlar da sunmaktadır.

Akıllı telefonunuz ile nike training, sworkit, fitOn, Ev egsersizleri gibi pek çok egzersiz uygulamasını kullanabilirsiniz. Öte yandan beslenme günlüğü tutabilir, beslenme verilerini Apple Healty, Google Fit gibi uygulamalara girerek en uygun beslenme listesini de tespit edebilirsiniz. Size özel olarak hazırlanan beslenme listeleri ile sağlığınızı koruyabilirsiniz. Örneğin zayıflamak veya kas yapabilmek için beslenme alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz.

Akıllı telefonda fitness ile ilgili kullanılabilecek uygulamalardan birisi de haritadır. Telefonlarda oldukça etkili harita uygulamaları bulunmakta olup bunlar arasında en yaygın olanı Google Maps isimli harita uygulamasıdır. Bu uygulamalar daha çok sürücüler tarafından veya yolunu kaybeden yayalar tarafından yol bulmak için kullanılmaktadır ancak bunun ötesinde fitness takibi için de kullanılabilir. Harita uygulaması sayesinde nerelerde egsersiz yapabileceğinizi görebilirsiniz. Bunun yanında açık havada yürüyüş yapabilmek için uygun olan yerleri de yine harita uygulamaları ile görebilirsiniz. Bu bağlamda aslında en etkili fitness yardımcı uygulamalarından birinin harita uygulamaları olduğunu söyleyebiliriz. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

(Visited 7 times, 1 visits today)