Ülkemizde insanların en fazla hangi video oyunlarını oynadığını merak ettiniz mi? Artık bu sorunun cevabını biliyoruz çünkü en fazla hangi oyunların oynandığı açıklandı !

Video oyunları gerek günlük hayatın stresinden biraz uzaklaşmak gerekse beyin jimnastiği olarak sıklıkla başvurulan yapımlar olup, oyun oynamak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça sevilmektedir. Pandemi döneminde daha da artan oyun oynama alışkanlığı ile ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma ile en fazla hangi video oyunlarının oynandığı belli oldu.

Dorinsight tarafından 24 yaş ve üzerindeki 464 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, Türkiye’deki oyuncuların oyun alışkanlıklarının ne yönde olduğuyla ilgili bilgiler verdi. Buna göre Türkiye’deki oyuncuların %35’i günde 1-2 saatini oyunlara harcıyor. Günde 6 saatten fazla oyun oynayanların oranı ise sadece %3 olup, oyun oynayan kişilerin gün içerisinde en fazla oynadıkları zaman ise akşamları. Öte yandan katılımcıların %69’i pandemi nedeniyle oyun oynama sürelerini arttırdı.

En fazla tercih edilen oyun türü bulmaca

Açıklanan verilere göre ülkemizde en fazla bulmaca oyunları oynanıyor. Bulmaca oyunları %59 gibi büyük bir çoğunluk tarafından oynanıyor. Öte yandan %47’lik bir kitle de oyun dünyasındaki trendleri takip ediyor ve aksiyon oyunlarına da yönelmiş durumda. Yani büyük bir kitle için bulmaca oyunlarının bir başlangıç olduğunu ve devamını genelde aksiyon oyunlarıyla getirdiklerini belirtelim.

İyi vakit geçirmek için oynanıyor

Elde edilen verilere göre oyuncuların %35’lik kısmı oyunları sadece iyi vakit geçirmek amacıyla kullanıyor. %2’lik kısım ise sosyalleşebilmek amacıyla oyun oynuyor. Öte yandan son dönemde oyun fiyatlarının ülkemizde bir hayli arttığını belirtmek gerekiyor. Bu da oyun oynayan kişilerin yüzde 81’inin tercihlerini ücretsiz oyunlardan yana kullanmalarına , ücretli oyun satın almaktan ise çoğu kez kaçınmalarına neden oluyor.

(Visited 19 times, 1 visits today)