Yeni içeriğimizde Twitter üzerinde fake ve bot hesapların nasıl tespit edilebileceğiyle ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri konumunda olan Twitter üzerinde sahte hesap sorunu oldukça can sıkan sorunlardan biridir. Tüm insanların özgür bir şekilde fikirlerini ifade edebildiği ve gündem oluşturabildiği Twitter , fake ve bot hesap sorunu ile de sıklıkla gündeme gelmektedir.

Twitter’ın gündem oluşturulabilen bir platform olması fake ve bot hesapların çok olmasının temel nedenidir. Gündemler taraflarca sabote edilebilmekte ve değiştirilebilmektedir. Bunun için de sahte veya bot hesaplar kullanılmaktadır. Birisi gündemi değiştirmek istediği zaman bot hesaplara komut verir ve binlerce sahte hesaptan aynı tweetler atılarak gündeme çıkarılır.

Twiter platformundaki bir hesabın sahte mi yoksa gerçek hesap mı olduğunu anlamak için dikkat edilebilecek olan bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan biri kullanıcı adları olup, sahte hesaplarda kullanıcı adları genelde sayılarla biter. Attığı tüm tweetler genelde tek gündem üzerine olup, bu hesaplar genelde yalnızca doğrulanmış hesaplara yanıt verir. Hesabın açılma tarihi genelde bir yıl içerisindedir. Kullanıcı adını Google üzerinde arattığınızda da genelde karşınıza bir şey çıkmaz. Sahte hesaplarda gerçek isim kullanılmaz ve kullanıcı isimleri daha çok sayılarla bitmektedir.

Çoğu bot hesabın kullanıcı adının sonunda bir dizi numara bulunmakta olup, bu da üretilme sıralarından kaynaklanmaktadır. Profile girdiğiniz zaman Tweetler sekmesine girerek görmüş olduğunuz tweetlerin tek bir gündem üzerine olup olmadığına bakın. Bot hesaplar daha çok gündeme girmek için aynı kelime öbeğini alıp geri kalanında rastgele Türkçe kelimeler dizerler ve bunları spamlarlar. Twitter ekibi zaman zaman sahte hesapları ve bot hesaplarını tespit edip engellemektedir. Ancak şu ana kadar sahte gündem sorununa karşı kalıcı bir çözüm bulunamamıştır.

(Visited 8 times, 1 visits today)