Popüler sosyal medya uygulamalarından Twitter sahte hesaplara adeta savaş açıyor. Sahte hesapların kapatılacağı bilgisine erişildi.

Twitter üzerindeki sahte hesaplara yönelik olarak Elon Musk tarafından yeni bir açıklamada bulunuldu. Söz konusu açıklamaya göre Twitter üzerinde parodi olduğu belirtilmeyen hesaplar resmen engellenecek.

Günümüzde ünlülere ait olduğu lanse edilen ancak sahte olan pek çok hesap bulunuyor. Ünlülerin hesapları taklit edilerek açılan hesaplar sebebiyle dolandırılan kişilerin sayısı her geçen gün artarken Twitter tarafından dolandırıcılığın önüne geçilebilmek için yeni bazı adımlar atılıyor. Öte yandan Elon Musk, Twitter’ı satın almadan önce hesapları ömür boyu akıya alma tutumuna karşı olduğunu ifade etmişti ve Donald Trump gibi yasaklı olan hesapları açacağına yönelik olarak da söz vermişti.

Twitter kuralları gereğince bir parodi hesabın gerçek kişiye ait olmadığına yönelik olarak profilde belirtme yapılması gerekiyor. Fakat parodi hesaplar kurallara uymadığı zaman Twitter moderasyonunun herhangi bir yaptırım uygulamamakta olduğu biliniyor. Ancak bu durumun artık değişeceğini, kalıcı olarak yaptırım uygulanması durumunun söz konusu olmaya başlayacağını söyleyebiliriz. Bu durumda Twitter üzerinde başkalarını yanlış yönlendirmeye yönelik hesaplara karşı önemli bir adımın atıldığını söyleyebiliriz. Bu noktadan sonra cezanın caydırıcılık noktasının ne olacağı hususu da önem arz etmekte.

Bu arada Twitter üzerinde mavi tik doğrulama rozeti yeniden düşünülmekte olup, ücretli mavi tikin aktif olmasının ABD ara seçiminden sonrasına bırakılacağı tespit edilmiş durumda. Hackerlar geçtiğimiz dönemde onaylı hesapları hacklemiş ve hatta Elon Musk’ı taklit ederek dolandırıcılıklar yapmışlardı. Musk’ın bu yüzden bu konuyla ilgili titiz olduğu düşünülmekte olup, bizzat Musk tarafından yapılan açıklamada bundan sonra kurallara uymayan parodi hesapların kalıcı bir biçimde askıya alınacağı açıklandı. Daha önceleri hesap askıya alınmadan önce uyarılıyordu ancak herhangi bir uyarı da yapılmadan yasaklama uygulanmaya başlanacak.

(Visited 10 times, 1 visits today)