Bu içeriğimizde Windows 11 işletim sisteminde BIOS’a nasıl girebileceğinizle ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte konuya dair detaylar…

Windows işletim sisteminde BIOS bölümüne girmek için kullanılabilecek çeşitli klavye kısayolları yer almakta ancak bu kısayollar cihazdan cihaza farklılıklar arz eden bir unsurdur.

Microsoft’un Windows 11 işletim sisteminde BIOS’a girmek için uygulamanız gereken bazı yöntemler bulunmakta olup, bunlara sizler için değinecek olursak; İlk olarak bilgisayarınızı yeniden başaltınız. Ardından başlangıç bölümünde bilgisayarınızın marka ve modeline göre BIOS başlatıcı tuşa basarak BIOS’u açabilirsiniz.
Eğer Windows açık durumda iken BIOS ön yüklemesi yapmak istiyorsanız da birkaç adımdan yararlanarak bunu yapabilirsiniz: İlk olarak Windows Ayarlar sayfasını açınız. Sistem sayfasına geçiş yapınız. Kurtarma seçeneğini açınız. Gelişmiş Başlangıç seçeneğindeki Şimdi Yeniden Başlat butonuna tıklayınız. UEFI BIOS önyüklemesi yapılacak olup, Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda BIOS yazılımını açabilmek için yukarıdaki adımları izlemeniz kafi olacaktır.

Windows 10’da BIOS Açma Yöntemi:

İlk olarak bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve bilgisayarınızın model ve markasına göre BIOS başlatıcı tuşa basınız. Eğer UEFI BIOS’a yükseltme yaptıysanız Windows Ayarlar sayfasını açınız ve Sorun Gider sayfasını açıp, Gelişmiş Seçenekler’den UEFI Ürün Yazılımı Ayarları öğesini seçiniz. Gelişmiş Başlangıç seçeneğindeki Şimdi Yeniden Başlat butonuna tıklayınız. UEFI BIOS önyüklemesi yapılacak olup İlk adımlar, tüm Windows versiyonlarında benzer durumdadır.

Windows 8’de BIOS açmak için de yine başlangıç kısmında bilgisayarın marka ve modeline göre BIOS başlatıcı tuşa basmak yeterlidir. Ancak yazılım içerisinden yapmak için Windows tuşu + C tuş kombinasyonunu kullanıp sonra da Charms çubuğunu açınız. Ayarlar butonuna tıklayıp PC ayarlarını değiştir ve Genel sekmesini açınız. Şimdi Yeniden Başlat seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

(Visited 25 times, 1 visits today)