Bu içeriğimizde “Windows Bu Diske Yüklenemez” şeklinde çıkan hatanın nasıl giderilebileceğine değiniyoruz. İşte hatanın giderilmesi için kullanılabilecek adımlar…

Günümüzün popüler işletim sistemlerinden Windows üzerinde meydana gelebilmekte olan “Windows Bu Diske Yüklenemez” şeklindeki hata kullanıcıların canını sıkan unsurlardan biridir. Bu hata genel bir başlıktır çünkü altında birden fazla neden bulunabilmektedir.

“Windows Bu Diske Yüklenemez” Hatası Çözüm Rehberi:

Aslında “Windows Bu Diske Yüklenemez” hatası kendi içerisinde farklı türlere ayrılır. Bunlara örnek verecek olursak ; Seçilen diskte MBR bölüm tablosu olduğu yönündeki hata, seçilen diskin GPT bölümü stilinde hata, dinamik diske Windows’un yüklenememesi hatası v.b. hatalar çıkabilmektedir. Yükleme işleminde bu tarz hatalar alıyorsanız ilk yapmanız gereken unsur işlemi durdurmak ve verilerinizi yedekleyerek güvence altına almaktır.

Diskin Bir Süre Sonra Bozulacağı Hatası

Windows üzerinde yükleme işleminde meydana gelebilen diskin bir süre sonra bozulabileceği yönündeki “Windows Bu Diske Yüklenemez” hatası, disk ömrünün dolduğunu gösteren bir hata olup, yeni bir disk almanız gerekir. Ancak bundan önce mutlaka verilerinizi yedeklemelisiniz çünkü disk bozulduğunda verilerinizi de kaybetme riski ortaya çıkacaktır. Yine de “Windows Bu Diske Yüklenemez” Disk Bir Süre Sonra Bozulabilir hatasını es geçebilmek için cihazınızın BIOS ayarlarından S.M.A.R.T ayarlarını kapatabilirsiniz.

Seçilen Disk GPT Bölümü Stilinde Hata

Eğer bu hatayı alıyorsanız çözüm için bilgisayarınızdan herhangi bir klasörü açıp, son kısımda yer alan Bu Bilgisayar seçeneğine , sonra da Yönet seçeneğine tıklayınız. Bilgisayar Bilgisayar Yönetimi karşınıza çıkacak olup Depolama sekmesine girin ve oradan Disk Yönetimine Tıklayıp, GPT diski üzerine gelip sağ tıklayınız. Sonrasında “MBR Diskine Dönüştür” seçeneğine tıklayın. Yükleme işlemini yeniden başlatarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Konuya ilişkin yorumlarınızı ve yardım taleplerinizi hemen aşağıdan yazabilirsiniz.

(Visited 17 times, 1 visits today)