Yeni yazımızda Windows defender kapatmayla ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara değiniyoruz. İşte detaylar…

Microsoft’un varsayılan virüs tarama yazılımı olan Windows Defender , günümüzde bilgisayarlarda tek başına yeterli olarak görülmemektedir. Aynı zamanda Windows Defender’in aktif durumda olması bazı gerekli programları yüklemekte sıkıntı çıkardığı da bilinmektedir. Bazı sistemlerde yavaşlama problemine neden olduğu da biliniyor. Bu gibi nedenlerden ötürü kullanıcılar Windows Defender’i devre dışı bırakmak isteyebiliyor. Bu durumda da uygulanabilecek olan bazı yöntemler bulunuyor.

Windows Defender’i Windows 10’da Devre Dışı Bırakma Yöntemi :

İlk olarak sol kısımda yer alan Başlat seçeneğine giriniz. Açılan pencereden Ayarlar butonuna tıklayıp, Güncelleştirme ve Güvenlik isimli butona tıklayınız. Sonrasında sol kısımda yer almakta olan Windows Güvenliği butonuna tıklayınız. Ardından Virüs ve Tehdit Koruması seçeneğine girip, “Ayarları yönet” yazısını bulup tıklayın. Açılan pencere içerisinden Gerçek Zamanlı Koruma yazısının altında yer alan seçeneği aktif durumdan pasif duruma getirerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İkinci yöntem:

Bilgisayarınızın arama bölümüne girip arama butonu içerisine Çalıştır yazarak uygulamayı açınız. Ardnıdan Aç kısmına regedit yazınız ve Tamam seçeneğine tıklayınız. Kayıt Defteri Düzenleyicisi açılacak olup, HKEY_LOCAL_MACHINE kısmına geliniz ve oradan System kısmına tıklayınız. Sonrasında CurrentControlSet klasörüne tıklayıp açılan sekme içerisinden Services kısmına tıklayınız. SecurityHealthService kısmına gelerek yan kısımda yer alan Start seçeneğine çift tıklayınız. Ardından Değer verisi kısmında yer alan 2 sayısını 4 yapınız. Cihazı yeniden başlatarak işleminizi tamamlayınız.

Windows Defender’i tekrar aktif hale getirmek

Windows işletim sisteminde Defender korumasını tekrar aktif hale getirmek isterseniz bilgisayarınızın aramalar bölümüne Windows Güvenliği yazıp Virüs ve Tehdit Koruması seçeneğine girin. Ardından Ayarları Yönet seçeneğine tıklayıp Gerçek Zamanlı Koruma yazısının altında yer alan seçeneği pasif durumdan aktif hale getiriniz.

(Visited 7 times, 1 visits today)