Bu içeriğimizde, teknoloji dünyasının en önemli değerlerinden biri haline gelen yapay zeka alanı hakkında bilgiler vereceğiz.

Makinelerin de tıpkı insanlar gibi problemlere çözüm üretebilmesini ve eylemde bulunabilmesini sağlamaya çalışan bilim dalı olan yapay zeka, insan zekasının karakteristiğini alıp bilgisayar algoritması olarak uygulanabilmesi ile karşımıza çıkar. Yapay zeka günümüzde en önemli meslek ve girişimcilik kollarından biri haline gelmiştir. Ülkemizde de özellikle 2021 yılında yapay zeka alanına katılan girişimci sayısı artmıştır.

Yapay zeka hayatımızın hemen hemen her alanında bulunmakta olup, ağırlıklı olarak insanların çok zamanını alacak olan monoton işlemleri doğru ve etkili bir biçimde yapmak amacıyla programlanmışlardır. Yapay zeka bu tarz görevlerde makinelerin davranışlarını sergiler ve bunların geliştirilmesini hedeflemektedir.

İnsanların problem çözme konusunda başvurduğu ve uyguladığı süreç yapay zeka dahilinde makinelere ve yazılımlara yüklenmek üzerine olup, böylece yapay zeka kabiliyetinin geliştirilmesi ve yapay zekanın insana benzemesi hedeflenmiştir. Yapay zeka teknolojisinin gelişimi , video oyunu sektörüyle de hız kazanmıştır. Bilindiği üzere video oyunlarında yapay zekaya sahip olan botlar da bulunabilmekte olup, botlar insan zekasını taklit ederek oynamaktadır. Yapay zeka aynı zamanda robotik hayvanlar, askeri uygulamalar, otonom kontrolleri ve daha pek çok alanda kullanılıyor. Aynı zamanda bankalar, sigorta şirketleri de müşteri davranışlarını gözlemlemek için yapay zekalardan yararlanabiliyor.

Günümüzde pek çok kez yakın gelecekte makinelerin fikir üretebilme yeteneklerine sahip olup bunları geliştireceği ve böylece insanlardan daha zeki hale gelerek insanları yönetmeye başlayabileceğine yönelik iddialar bulunmaktadır. Bu iddialar özellikle halk arasında yapılan meşhur söylentilerdir. Şu ana kadar bu iddiaların gerçekleşmesini mümkün kılacak seviyede bir gelişme meydana gelmemiş olsada, yapay zekaların her geçen gün daha iyi hale geldiği aşikardır.

(Visited 20 times, 1 visits today)