Bu yazımızda YouTube platformunda arka planda video oynatmak için hangi adımların kullanılması gerektiğine değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Önde gelen internet platformlarından biri olan YouTube günümüzde çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Dünya üzerinde en fazla vakit geçirilen internet sitesi konumun da olan YouTube, video paylaşım alanında dünya genelinde 1 numaradır.

Dünya üzerindeki en büyük video ağı konumundaki YouTube, Android ve iOS işletim sistemleri üzerinde uygulama sürümü olarak da hizmet vermektedir. YouTube uygulamasında kullanıcılara arka planda oynatma yapma imkanı 2018 yılına kadar sunulmamaktaydı. Zaman içerisinde Android hem de iOS cihazlar için arka planda video oynatma fonksiyon aktif oldu. Ancak bunun uygulamaya ücret ödeyen kullanıcılara özel olarak sunulan bir özellik olduğunu belirtmek gerekiyor.

YouTube arka planda oynatma yöntemi

Arka planda oynatma yapabilmenin ilk ve tek yolu YouTube Premium uygulamasını kullanmak olup, YouTube Premium sürümüne sahip olmadığınız taktirde şu an için yararlanamamaktasınız. YouTube Premium, reklamsız olarak YouTube Music uygulamasını kullanmanıza imkan tanımakta olan bir hizmet olup, YouTube müzik uygulamasında ekranı kapatarak şarkı dinlemenizi de mümkün hale getirmektedir. YouTube Premium uygulamasının aylık ücreti şu an 16,99 TL’dir.

Tarayıcı kullanımı

Eğer YouTube’a sırf arka planda video oynatmak, müzik dinlemek için para vermek istemiyorsanız o halde YouTube internet sitesini internet tarayıcıları aracılığıyla görüntüleyerek arka planda oynatabilirsiniz. Yani uygulama sürümünü kullanmayıp tarayıcı sürümünü kullandığınızda eğer tarayıcınız gereken imkanı sağlamakta ise arka planda video oynatma yapabiliyorsunuz. Bunun için YouTube.com internet sitesini açıp arka planda oynatmak istediğiniz videoyu açın. Sonrasında sitenin masaüstü sürümüne geçiş yapın (Seçenekler > Masaüstü Sitesi) videoyu masaüstü sürümde oynatmaya başlayıp ana ekrana döndüğünüz zaman video resim içinde resim modunda oynatılmayı sürdürecektir.

(Visited 2 times, 1 visits today)