YouTube üzerinde yer alan banner reklamlar artık tamamen kaldırılıyor. Alınan karar ile YouTube videolarının üzerinde çıkan ufak dirdörtgen videolar artık görüntülenmeyecek. İşte  habere dair tüm ayrıntılar…

Kullanıcıların en fazla zaman geçirdiği internet sitesi konumunda olan YouTube üzerinde yer alan kanalların gelir elde etme yolu ise reklamlar olup, YouTube videolarının izlenmesi ve reklamların görüntülenip tıklanması usulüne bağlı olarak YouTube üzerinde gelir elde edilebiliyor ancak kullanıcıların genelde reklam engelleme uygulamaları kullanmayı seçtikleri de bilinen bir gerçek.

YouTube üzerinde yer paylaşımlı reklam birimleri de bulunmakta ancak söz konusu reklamlar artık sadece masaüstü platformunda çıkmakta. Yani bundan uzun süre önce mobil cihazlarda kaldırılmış durumda olan yer paylaşımlı reklamların artık 6 Nisan 2023 tarihinden itibaren masaüstü cihazlarda da kaldırılacağı bilgisine ulaşıldı. Söz konusu açıklama YouTube yardım forumunda paylaşılmış olup, böylece artık yer paylaşımlı YouTube reklamları için yolun sonuna gelinmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcıların video izleme deneyimi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu bilinen yer paylaşımlı YouTube reklamlarının aynı zamanda kullanışsız olduğu dile getirilmektedir ve söz konusu reklamlara tıklayan kullanıcı sayısının da zaten son derece düşük olduğunu belirtmek gerekiyor.

YouTube üzerinde şu an en yaygın kullanılan reklam sistemi tam ekranda çıkan kısmen atlanabilir reklamlar olup kullanıcıların söz konusu reklamları birkaç saniye izledikten sonara atlama imkanı sunulsada söz konusu reklamlardan bazılarını atlayamıyorsunuz ve aynı zamanda peş peşe iki reklam gösterilmesi durumu ve sık reklam gösterilme durumu söz konusu olabiliyor. Yine de kullanıcıların dikdörtgen formdaki yer paylaşımlı reklamlardan kurdukları için sevinçli olacaktır diye düşünüyoruz. Sizin konuyla ilgili olarak görüşleriniz nelerdir? Hemen aşağıda yer almakta olan yorum bölümünden bizlerle ve diğer okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

(Visited 10 times, 1 visits today)